Nejčastější příčiny plísně v bytě

Plíseň a vzdušná vlhkost jsou velkým problémem zvláště v zimních měsících. Nejen že působí velice neesteticky a poškozuje veškerý náš majetek; může také způsobit chronické zdravotní potíže všech osob, které v zasaženém prostoru pobývají. Trpí vaše domácnost častým výskytem plísně? Vyjmenujme si možné příčiny této nepříjemné záležitosti.

Vytváření páry

Plíseň nejčastěji najdeme v místnostech, kde je vytvářena pára v souladu s nedostatečným odvětráváním. Proto vás nepřekvapí, když plíseň najdete v kuchyni a koupelně, kde bývá kumulace páry největší, a to zejména v případě nedostatečného větrání.

V obytných místnostech může být vznikem páry také vytváření vlhkého prostředí dalšími způsoby, z nichž nejčastější je sušení vypraného prádla v interiéru. Vlhkost se usazuje mnohdy v rozích místností, na závěsech či nábytku ve všech prostorách, které nejsou dostatečně větrány a jejich vlhkost je jakýmkoli způsobem zvyšována.

Vhodným řešením v případě dlouhodobého vytváření páry je pořízení elektrického vysoušeče vzduchu, případně i s funkcí čištění, která odstraní plísně ve vzduchu a tím ochrání vaše zdraví. Nabízí se také řešení nalezením alternativních způsobů sušení prádla a dalších aktivit zvyšujících množství vodní páry v bytě.

Nedostatečné větrání

Zejména v zimě se doporučuje několikrát denně krátce, ale intenzivně vyvětrat, a to nejen v případě, že je váš domov vystaven výše uvedenému zvyšování vlhkosti. Vzdušnou vlhkost totiž do jisté míry vytvářejí i zvířata a lidé žijící v interiéru, případně určité typy rostlin.

Během větrání však nezapomínejte nejen sebe, ale i zvířata a rostliny před průvanem chránit, aby nedošlo k poškození jejich zdraví. Nicméně právě snížená intenzita větrání může zavinit vytváření plísně i za běžných okolností, zvláště je-li prostor dobře zaizolován proti průvanu. Typickým důkazem této situace je vlhkost hromaděná v okolí plastových oken, zejména nejsou-li správně seřízena na zimu.

Nutno také dodat, že po intenzivním vyvětrání je ideální šokově zatopit, čímž se vlhkost v místnosti okamžitě sníží i o několik procent. Pokud máte v některé z daných místností, například v obývacím pokoji, vybudovaný krb, máte napůl vyhráno. Oheň je totiž skvělým způsobem, jak se vlhka zbavitV kuchyni a koupelně přemýšlejte nad ventilátory a odsávače par, případně zkontrolujte jejich čistotu a funkčnost.

Mechanické poškození budovy

Méně obvyklou, ale ne vyloučenou příčinou vzniku plísně v interiéru je špatný technický stav budovy. Obvykle stačí k vleklým problémům s vlhkostí a plísní jeden poškozený nebo nesprávně umístěný okap nebo poškozená izolace budovy, do které zatéká.

Takové příčiny vytváření plísně jsou patrně nejdražší a nejhůře řešitelné, neboť je potřeba příčinu vzniku vlhkosti odstranit nejen kvůli plísni, ale i kvůli možnosti znehodnocení budovy do takové míry, že nebude obyvatelná. I v případě vyřešení prvotního problému je potřeba stěnu vysušit hloubkově. Je-li stěna vystavěna vlhku dlouhodobě, nestačí již pouze povrchové řešení. Stěnu je potřeba řádně vysušit a je pravděpodobné, že bude potřeba odstranit vlhkou omítku, v jejímž jádru je již plíseň trvale usazena.

Trpíte jinými problémy v interiéru? Přečtěte si, jak je například možné a jednoduché snadno ochladit interiér během léta.