Ušetřete místo v kuchyni: kde najít další centimetry?

Zvláště v době rozšířeného bydlení v panelových bytech se mnoho zákazníků ptá, jakými způsoby lze využít každý centimetr v nejmenších, ale nejvíce vytížených míst v domácnosti. Jedním z takových míst je právě kuchyně. Poradíme vám, kde najít a ušetřit mnoho místa.

Visuté police a regály

Nejvíce místa najdete samozřejmě ve vzduchu. Nemusí jít pouze o skříňky nad pracovní plochou; spoustu místa najdete například u stropu nad kuchyňským stolem, kam lze navrtat několik poliček nad sebou. Využít je lze k uložení skleniček s kořením, plechovek s čajem nebo kávou či drobným příslušenstvím, které využíváte častěji. 

Nevýhodou otevřených polic totiž může být mastnota a prach, které se mohou usazovat na površích předmětů zde uložených. Na druhou stranu pokud se obsah polic bude denně točit (například hrníčky na ranní kávu nebo čaj), nenajde si mastnota příliš času na usazení a vytvoření nepořádku. 

 

 

Závěsný systém

Možnosti vaší kuchyňské pracovní plochy můžete rozšířit závěsnou tyčí nebo magnetem umístěným nad pracovní plochou. Sem můžete přemístit všechny hojně využívané kovové obracečky, naběračky a podobné předměty. Podle feng shui by neměly být v bytě viditelně vystavené nože, ale pokud podobným metodám uspořádání bytu nevěříte, nebojte se držáku na nože umístěného po ruce.

Součástí vašeho věšákového systému mohou být závěsné háčky na skříňkách. Sem můžete odložit tašky, nebo utěrky. Háčky visící od stropu můžete využít na závěsné košíky nebo police.

Kuchyně Police, Police, T, Kuchyně, Country House

Pečlivý výběr věcí

Podle koučů zdravého bydlení prakticky neexistuje domácnost s nedostatkem úložných prostor. Pouze domácnost s přebytkem předmětů.

Máme totiž tendence hromadit spoustu zbytečného nářadí, které nevyužíváme. V domácnosti vegetariána se najde jistě pár paliček na maso, louskáček na ořechy, které jste již pár let nelouskali, polámaná metlička, nástavce na mixér, který vám před lety odvedl do věčných lovišť prasklý odpad. Semtam se v šuplíku u vývrtky najde pár vytažených korků archivního vína nebo špiček na zdobení dortů. 

Nezapomínejme na odložené slámky na pití, výrobníky ledu a nástroje, které vám v dobré víře darovali rodiče nebo přátelé a vy je ze slušnosti schováváte. Vážně potřebujete tyto věci po ruce? Nebylo by jim lépe v plastové krabici nad linkou, ve špajzu, ve sklepě nebo Armádě spásy?

Dózy 

Dózy bývají stohovatelné, zvláště pokud je pořídíte v jedné sadě; potraviny v nich déle vydrží a je možné je skládat na sebe, což vám pomůže využít veškerý prostor ve skříňkách a policích.

Co je ale velice zajímavým řešením je možnost nalepení nebo navrtání víček obalů od suchých potravin ze spodní strany některé z polic. Skleněné dózy pe tak možné šroubovat přímo proti polici, čímž dosáhnete toho, že využijete plochu polic z obou stran. 

Sklenice pak visí ve vzduchu a veškeré odkládací plochy vám tedy zůstanou k jinému účelu. Takto je možné zařídit celý regál, zvláště takový, který má širší rozestupy mezi policemi. Využijete tak i zdánlivě nevyužitelný prostor.

 

TIP: Zajímá vás jak můžete rozšířit skladovací možnosti v jídelně? Podívejte se do naší nabídky jídelnového nábytku.