Vybavte si bydlení v provensálském stylu

Styl interiéru ala “Provence” je velmi oblíbený i v našich končinách. Své fanoušky si získal díky jednoduchosti a útulnosti, která bývá často spojená s půvabem jihoevropského venkova. Slovo “Provence” v původním významu označuje krajinu na jihu Francie, jejíž půvab a romantická atmosféra se brzy rozšířily do celého světa.

V tomto článku se dočtete, jak je možné navodit podobně romantickou atmosféru u vás doma.

Vhodné materiály

V první řadě se začněte rozhlížet po přírodních materiálech, a to nejen co se nábytku týče, ale hlavně co se týče tkanin. Ačkoli je nejlepší sáhnout po přírodních materiálech jako je bavlna a len, mnoho lidí sahá po tzv. dekoračních látkách, a to z toho důvodu, že mívají větší pevnost, jsou barevně stálé a často bývají potištěny vzory, které jsou se stylem Provence spojené.

Samozřejmostí je v tomto případě dřevo, ideálně masivní. Dřevo zvolte nejen při výběru nábytku, své kouzlo má také jako obkladový materiál na stěnách. Čím více dřeva v interiéru využijete, tím útulněji bude místnost působit. Nemusíte se bát co nejvíce rustikálního vzhledu. 

Na ladící materiál nezapomínejte ani při výběru doplňků. Vkusně v tomto případě působí kameny a terakota, a to zejména v podobě květináčů, ať už do nich zasejete bylinky, nebo v nich budou růst okrasné rostliny.

TIP: Jídelní sestava Rene Piaski

Pastelové barvy

Dominantní barvou stylu Provence je čistě bílá barva a mnoho z vás nepřekvapí způsob povrchové úpravy, jenž se s tímto designem nejčastěji pojí: patina. Mnoho domácích šikulů se snaží patinu vytvořit na sektorovém nábytku z dřevotřísky s laminátovým povrchem, což ale není po designové stránce nejvhodnější řešení a může působit nevkusně. Držte se proto raději dřeva.

Pokud se vrátíme zpátky k barvám, zmíněnou bílou barvu je vhodné kombinovat jednobarevnými povrchy v pastelových odstínech. Ale ani vzorky ale nejsou tabu, zvláště jednoduché a vkusné; oblíbeným potiskem spojeným s tímto stylem je obrázek levandule, což ale může v jistých případech působit trochu klišovitě.

TIP: Sedací souprava Lanco Muna Gib

Využijte výhod svého interiéru

Existují prvky, které lze v tomto případě zdůraznit. Provensálskému stylu budou lichotit masivní dřevěné okenní rámy, přiznané trámy a štukované stěny. Jako výrazné prvky můžete využít porcelánové vypínače elektrického osvětlení, jež jsou na trhu běžně k dostání. U oken a dveří můžete zvýraznit správným ošetřením mosazné kličky a další elegantní kovové prvky.

Na druhou stranu existují věci, které jsou v tomto případě tabu. Ačkoli milovníci Provence využívají moderní technologie, snaží se je vkusně zakrýt rustikálními prvky. Podivně ale může v takovém interiéru působit například LED osvětlení, těžký koberec nebo například linoleum. Jde o čistý vzdušný design typický svou lehkostí a jednoduchostí, přičemž tyto zmíněné prvky dokážou z estetického hlediska být velmi rušivé.

Kde můžete styl Provence použít? Prakticky v jakékoli místnosti. V kuchyni jej můžete doplnit živými bylinkami a kovovými nádobami, ložnici bude dominovat bíle lakovaná masivní postel s prošívanou dekou, obýváku útulná pohovka s romantickými doplňky.

Náš tip! Postel ANTICA 5 Jarstol v rustikálním designu.