Jak ochladit interiér snadno a efektivně

Pokud nedisponujete klimatizací, horký vzduch během léta vás dokáže jistě potrápit; zvlášť pokud z nějakého důvodu trávíte nejvíce času doma. Projděme si několik možností, jak ochladit místnosti v bytě nebo domě bez klimatizace.

Větrejte v noci

Spousta lidí se snaží ochladit interiér svého bytu nebo domu intenzivním větráním. Někdy však může taková aktivita být spíše na škodu. Nejlepší je pokusit se zavřít všechna okna, aby se do pokoje dostalo co nejméně horkého vzduchu. Větrání je pak nejefektivnější v noci, kdy se vzduch trochu ochladí a venku pofukuje větřík. Zároveň může být venku trochu vlhko, což je také velmi osvěžující. Můžete zkusit vytvořit trochu průvanu otevřením více oken na různých stranách bytu. Nezapomeňte také na sítě proti hmyzu. 

Zatemněte místnost

Ačkoli neustálý pobyt v temné místnosti není pro všechny, rychlému ohřívání vzduchu předejdete maximálním zatemněním místnosti. Můžete využít žaluzií i rolet. Ideální jsou zatemňovací závěsy, které jsou vyráběny z pevného materiálu pro nejefektivnější využití. Skvělou variantou je také venkovní stínění. Skrze zahradu vám pomůže místnost lehce otemnit také pergola, slunečník nebo vysoký strom, což však vyžaduje dlouhodobou přípravu na léto. Nepřímým zdrojem světla mohou být taky světlíky v koupelnách a špajzech.

Vypněte spotřebiče

Velký vliv na ohřívání vzduchu v místnosti mají využívané spotřebiče. Nejvíce jejich výdej tepla pocítíte patrně v kuchyni. Lednici asi budete potřebovat, ale například sporák či trouba vydají velké množství tepla. Pokud v létě během dne vaříte, pořiďte si indukční plotnu, péci je možné na některé programy v mikrovlnných troubách. Řešením je také výroba pokrmů studené kuchyně. 

Nezapomínejte však na spotřebiče, jejichž primárním účelem není výdej tepla. Nejčastěji na takové spotřebiče narazíte v obývacím pokoji. Vzduch zásadním způsobem ohřívají stolní počítače v provozu, televize a další zábavní elektronika. 

Trávíte nejvíce času v zahradě nebo na terase? Přečtěte si něco o trendech v oblasti zahradního nábytku nebo jak se o něj správně starat, aby dlouho vydržel.