Jak vybrat nábytek do podkroví? Šetřete jím

Zejména v dobách, kdy se rodiny vracejí k možnosti soužití ve vzájemné pospolitosti, ale zároveň s potřebou vlastního soukromí, se rozšířilo bydlení v bývalých půdních prostorách zrekonstruovaných k tomuto účelu. Podkrovní byty mají svého genia loci; jak ale zařídit, abyste využili prostor efektivně?

Designové prvky podkrovního bytu

Podkroví bývá obvykle upravováno dvěma způsoby: buďto je možné zachovat původní podobu trámů a zdůraznit jejich přednosti vkusnou úpravou, nebo obložit interiér sádrokartonem s vhodnou tepelnou izolací.

Trámy jsou využívány jako designový prvek, který je možné sladit s barvou nábytku, jenž vyberete do bytu. Interiér s obložením se sádrokartonu působí po barevné a designové stránce o něco sterilněji, o to volnější ruku máte při výběru zařízení, co se barvy a stylu týče.

Nábytek do podkroví vybírejte moudře

Šikmé stropy podkroví opticky zmenšují prostor. Počítejte také s tím, že pod šikminami se také obtížně pohybuje. Tomu je nutné přizpůsobit vybavení a nábytek. Zdánlivý problém je však možné vyřešit efektivně.

Podkrovní pokoje je proto nutné vybavovat vzdušněji a střídměji. Nábytku by proto mělo být méně. Ideální je pořízení nábytku na míru; není to však bezpodmínečně nutné. I v sériích sektorového nábytku je možné najít kousky, které se do podkroví hodí. Můžete vybírat mezi různými druhy kombinovaných komod, skříněk a polic, a to v závislosti na tom, v jaké výšce stěna začíná přecházet do šikmého stropu.

Berg 14

Ložnice v podkroví

Obecně se nedoporučuje umístění postele pod šikmý strop, a to nejen kvůli feng shui, ale také ze zdravotních důvodů. Některé zdroje tvrdí, že pod šikmým stropem hůře cirkuluje vzduch, což ztěžuje dýchání. Obecně vzato se dá také říci, že spánek pod šikmým stropem může způsobovat úzkost, ale také bohužel úrazy hlavy při vstávání. 

Při zařizování ložnice v podkroví se doporučuje umisťovat postel tak, aby nad postelí zůstalo alespoň 120 cm volného prostoru. V případě vybavování ložnice v podkrovní místnosti je možné umístit lůžko pod šikmý strop nanejvýš v případě, že stěna přechází v šikmý strop vysoko nad podlahou. Je také třeba myslet na to, aby čelo postele odpovídalo maximu výšky stěny.

Ložnici v podkroví je možné vybavit nízkými komodami (podle výšky stěny; v šikmém prostoru obvykle do 3 šuplíků). Šikmá strana podkrovní místnosti je skvělý způsob využití volného místa k ukládání věcí. Je možné využít také nižší skříňky. Prostor místnosti, nad nímž je strop vyšší, je pak možné využít efektivněji.

Pracovna v podkroví

Místa pod šikmým stropem je ideální pro umístění pracovního stolu, kartoték a odkládacích stolků. Pak je možné tímto způsobem zařídit například studentské pokoje. Čelní a vyšší stěny je možné využít k postavení knihovny nebo vysokého regálu.

U nižších stěn to bude také slušet nízkým knihovničkám a regálům na potřebné dokumenty.

Obývací pokoj v podkroví

Nebývá to příliš časté, ale zvláště při bydlení v bytovém nebo dvougeneračním domě nastane situace, kdy je nutné v podkroví vybudovat obývací pokoj nebo odpočinkovou zónu. Využijte proto šikmé stěny k umístění pohodlného sezení. Avšak pozor! I zde hraje velkou roli výška nižší stěny, protože během sezení na pohovce je nutné mít možnost sedět rovně a nemuset se sklánět podle šikmého stropu.

Důležitým faktorem je také světlo. V podkroví ho bývá nezřídka málo; postavte tedy nábytek tak, aby se vám neleskla televizní obrazovka nebo aby vám nesvítilo do očí během odpočinku.

Je-li podkrovní místnost menší, bude mu více než sedačka slušet pár křesel a namísto obývákové stěny nebo soupravy zvolte nižší skříňky a televizní stolky k umístění zábavné elektroniky. Pokud má váš obývací pokoj přiznané trámy, hodí se k nim visací křeslo nebo houpací síť.

Máte navzdory všemu pocit, že je váš podkrovní pokoj stále stísněný a neútulný? Přečtěte si, jak je možné jej opticky zvětšit. Zároveň vám můžeme poradit s výběrem nového nábytku, a to nejen do podkroví. Pomoci vám také může práce se světlem a zrcadly. Pokud se vám náš článek líbil, nezapomeňte jej sdílet s vašimi přáteli na Facebooku nebo Twitteru.