Jak uspořádat šatník? Několik efektivních tipů

Nepořádek v šatníku nebo šatně je pro náš život zásadní. Stav oblečení, které na sobě nosíme, rozhoduje nejen o naší náladě, ale také o tom, co si o nás myslí okolí. Poradíme vám, jak zacházet s oblečením, abyste jej snadno našli a aby vypadalo vždy reprezentativně.

Vyřazení nepotřebného

Uspořádání šatníku nebo šatny začíná vyřazením nepotřebného oblečení a obutí. Vyřazování oblečení může být pro spoustu lidí problém, zvláště v době nevyzpytatelného počasí ve všech ročních období. Mnoho lidí si také řadu kousků nechává z určitých nostalgických důvodů. Nicméně se s největší pravděpodobností ve vašem šatníku jistě nacházejí téměř nedotčené některé modely už několik dekád. 

Kterého oblečení byste se měli zbavit?

Vyřaďte všechno poškozené nebo velikostně nevyhovující oblečení; trička s dírami, skvrnami od potu nebo barev, kalhoty, do kterých se chystáte zhubnout nebo přibrat (nikdy se to nestane), šaty, které jste na sobě měli dvakrát a od té doby visí ve skříni. Někomu mohou udělat radost.

Ideálním postupem na proces vyřazování je kompletní úklid. Vyložte všechen obsah na velkou čistou plochu a šatník, zásuvky a poličky vytřete, ošetřete proti molům a vyvětrejte.

Jak třídit oblečení?

Oblečení můžete třídit z několika hledisek:

  • sezónní oblečení (jarní, letní, mezisezónní),
  • četnost použití (denní oblečení, sváteční oblečení, oblečení pro konkrétní činnosti),
  • druh (trička, tílka, kalhoty, tepláky, svetry),
  • příležitost (formální, neformální).

Malý trik pro ověření, které oblečení nosíte nejméně: po pročištění šatníku pověste oblečení do skříně tak, aby ramínka směřovala stejným směrem. Oblečení, které jste nosili, vracejte s ramínkem otočeným na druhou stranu. Po nějaké době můžete takto určit oblečení vhodné k vyřazení.

Přihrádky a police

Do policové soustavy ve skříni můžete poskládat oblečení, i umístit krabice s doplňky. Nejlepším řešením je rozmístit oblečení do polic tak, jak si jej postupně oblékáte. Nejvýše můžete umístit klobouky, trička, šátky, svetry, mikiny. Od středu dolů umístěte kalhoty a punčochy. Do nejnižších polic můžete umístit spodní prádlo, nebo boty.

Šuplíky, zásuvky a komody

Větší šatnu je možné rozšířit o několik komod se šuplíky, do kterých můžete umístit další složené oblečení. Do šuplíků můžete také umístit organizéry, košíky a krabičky, díky nim budou přehlednější.

Co je možné do šuplíků umístit? Doplňky, brýle, čelenky, šperky, alternativně spodní prádlo. Prádelníky se zásuvkami dobře uskladní ručníky, povlečení, deky a další bytový textil. Pokud máte ve skříni pod zavěšeným oblečením na ramínkách prostor, lze umístit menší komodu i sem.

Ramínka na tyči

Nejpohodlnějším uskladněním oblečení je pověšení na ramínko. Oblečení na ramínku se míň krčí a je možné je jednodušeji třídit. Doporučuje se minimálně oddělovat kabáty od triček, košil a kalhot; oblečení můžete třídit také podle četnosti nošení a druhu.

Co se týče ramínek, je ideální volit ramínka z nekovového materiálu. Kov totiž může reagovat s některými povrchy oděvů a znehodnotit je.

Chcete více místa ve skříni? Na háček ramínka navlékněte uzávěr od plechovky na pití, na který můžete zaháknout další ramínko.

Botník

Ukládáte do vaší šatny boty? Pokud máte botník i v předsíni, uložte do něj aktuálně a nejčastěji nošené boty. Do šatny můžete uložit čisté, nakrémované a naimpregnované boty uschované pro další sezonu

Sezónní boty můžete také uložit do plastové krabice, kterou umístíte do zadní části šatní skříně. Dbejte na to, aby takto uložené boty byly řádně vysušené.

Jaké jsou vaše způsoby třídění oblečení a udržování pořádku v šatně nebo skříni? Pro naše další tipy na uspořádání celého bytu sledujte náš blog. Dozvíte se například, jak si uspořádat další úložné prostory.