Jak opticky zvětšit byt?

Nemusíte být zrovna učeň kouzelnické školy, abyste zvládli čarovat i s malým prostorem. Máme pro vás pár vychytávek, díky kterým se i v malém prostoru budete cítit jako ve velkém království. A nemusí vás to zrovna stát životní úspory. Aneb jak využít optických klamů.

Provzdušněte byt

V malém prostoru je důležité mít pocit, že můžete dýchat. Takže zvedněte nábytek od podlahy. Pokud máte pohovku a křesla, dosedající těsně na zem, pořiďte si takovou, která má o trochu delší nohy. Nábytek na nožkách dodává vzdušnější pocit a opticky i pocitově zvětšuje prostor. Jen je potřeba pod ním pečlivěji uklízet.

Kouzla s prostorem

Většinou mají lidé tendenci do malých bytů naskládat nábytek co nejvíce ke stěnám, aby zachovali pokud možno velký prostor na procházení. Paradoxně tím ale pocitově pokoj ještě zmenšují. Když odsunete nábytek od stěn a rovnoměrně ho rozmístíte spíše do středu pokoje, bude se i malá místnost zdát o to větší.

Ukliďte vše na své místo

Nepořádek nikdy na útulnosti nepřidá. Volně rozházené věci také snižují dojem prostorného bytu a vzbuzují pocit, že je místnost přeplněná a není tam k hnutí. Řešením jsou police nebo regály, které jsou obzvláště pro malé byty nutností. Pouze dbejte na to, kam police umisťujete, abyste se o ně nezraňovali při pohybu v pokoji. A nejen opticky, ale také fakticky, ušetří nemálo místa v bytě rovněž vestavěné skříně nebo rohové skříně, které dokážou vyplnit každou volnou skulinku.

 

Tip pro vás: Nikdy nezaplňujte police zcela, schválně v nich nechte některé úseky a místa prázdná. Budou tak působit více vzdušněji a opticky zvětší prostor.

Zrcadla

V neposlední řadě nesmíme opomenout také na zrcadla, která dokážou prostor zvětšit jako zázrakem. Stačí je jen vhodně rozmístit. Nikdy by neměla být naproti vstupním dveřím ani vedle dveří obecně. Umístěte je tak, aby odrážela co největší plochu místnosti. A skvělým nástrojem zábavy jsou zrcadla umístěná na stropě.

 

Zároveň do malých bytů volte jemné, pastelové barvy na zdi pokojů. Zachovají dojem vzdušnosti a dodají na útulnosti. To platí ale pouze pro barvy na stěnách, podlaha by naopak měla být v co nejtmavších odstínech, aby byl dojem velkého pokoje dokonalý.

 

Tip navíc: Víme, že byt zkrátka nenafouknete. A cítit se ve vlastním domově jako slon v porcelánu určitě není to, po čem toužíte. Pokud máte opravdu malé prostory, neváhejte sáhnout po skládacím nábytku, kterým ušetříte maximum místa.