3 místa v bytě, kde se hodí komoda

Pokud hledáte ve vašem bytě další ukládací prostory, je čas pořídit si komodu. Ta vám pomůže přehledně uložit velký objem věcí v jakékoli místnosti.

Pro začátek se zlehka ohlédněme do historie. Komody světu přinesla Francie. Tento kus nábytku složený hlavně ze sloupce šuplíků řazených nad sebou zpočátku sloužil k ukládání prádla. V dnešní době slouží komody k ukládání další řady věci. 

Nacházíme v nich místo pro knihy, bytový textil, hračky nebo dokumenty. Komoda si prošla dlouhým vývojem, díky němuž se stala designovým prvkem, za nějž se nemusíte stydět ani na viditelném místě, jako je předsíň, obývací pokoj nebo vitrína.

Ta pravá komoda pro vás

Jak vybrat komodu, která pro vás bude vhodná? Orientujte se především podle rozměrů, zejména hloubky; požadavek na hloubku se bude lišit podle obsahu, který chcete do komody vkládat. 

Existují zpravidla dva základní druhy komod. Komoda zásuvková je vybavena, jak název napovídá, šuplíky a zásuvkami. Může sloužit k ukládání oblečení, krabiček s menšími předměty, hraček a prakticky jakýchkoliv věcí, jež nepotřebujete vystavovat.

Komoda kombinovaná může kromě šuplíků zahrnovat také poličky a prosklené vitríny, do nichž můžete vkládat například knihy, dekorace nebo nádobí. Pro takovou komodu lze nalézt využití v rámci celého bytu.

Komody do ložnice

Komoda v ložnici si najde své místo zejména tehdy, je-li součástí vaší ložnice také šatna. I za předpokladu, že velkou část oblečení věšíte, lze komodu využít na skladování některých druhů oblečení, které se nekrčí: džíny, spodní prádlo, případně doplňky a šperky.

Komoda umístěná do ložnice by měla mít odpovídající hloubku a pojezdy s tichým chodem, aby se obyvatelé ložnice navzájem nerušili během spánku. 

Komoda LATTE Idzczak 100/94,5/42

Komody do jídelny

V jídelně nebo kuchyni může komoda suplovat příborník; zde využijete pravděpodobně komodu s menší hloubkou šuplíků. Do těch je pak možné přehledně umístit také například nádobky s kořením. 

Není od věci do jídelny volit kombinovanou komodu s uzavíratelnou skříňkou. Do ní pak můžete vložit například čisté ubrusy, prostírání nebo sváteční nádobí pro zvláštní příležitosti. V kuchyni se taková komoda hodí na uchovávání sklenic s potravinami, zvláště pokud váš byt nedisponuje spíží.

Komody do pracovny

Přehledně uspořádaná útulná pracovna vyžaduje vkusný nábytek s možností uložení mnoha věcí, zejména dokumentů. Proto je vhodnější vybavit pracovnu komodami s nepříliš hlubokými zásuvkami. Skříňky mohou být hlubší, s vyššími policemi; lze do nich vložit trezor nebo vysoké šanony a pořadače.

Pokud potřebujete mít mnoho věcí po ruce, doporučujeme komodu kombinovanou, a to nejlépe v kombinaci se šuplíky a policemi. 

Do polic je možné umístit nejdůležitější knihy i šanony tak, aby byly vždy po ruce. Podobně se dá uvažovat v případě výběru komody do obýváku. V obývacích pokojích se stávají komody vděčným doplňkem, zvláště v době, kdy minimalismem nelze urazit. Šuplíky a skříňky komody nabízí skrýš pro deky, sbírku DVD a další drobnosti, přitom v poličkách můžete vystavit fotografie svých blízkých či vázu s květinami.

Komoda NEO NKB Alwi 140/140/40

 

Kompletní nabídku komod v našem e-shopu najdete zde. V případě, že si nejste jistí, zda dokážete vhodným způsobem zkombinovat nábytek pro váš domov, inspirujte se v sestavách sektorového nábytku, které nabízíme zde. Nezapomeňte vedle komod uvažovat také nad dalšími způsoby ukládání věcí, jež se mohou s komodami doplňovat. Pokud vám připadá tento článek inspirativní, sdílejte jej na sociálních sítích.