Jak uspořádat knihovnu?

Vášniví čtenáři trpí často nedostatkem prostoru pro své knihy. Uspořádejte si s námi knihovnu tak, aby vypadala dobře a plnila svůj účel.

Nejprve knihovnu protřiďte

Třídění knih je pro mnohé bibliofily problém. Spousta knihomolů je na svou sbírku pyšná a některé tituly těžko opouští. Knihovna však přetéká a novinky není kam ukládat. Nemusíte se ale zbavovat nutně největších klenotů. 

Podívejte se, zda vaše knihovna neobsahuje nadbytečné knihy, které se do vašeho domova dostaly například zápůjčkou, dědictvím nebo během pěstování hobby, jež už vaším koníčkem nejsou. Může se jednat o různé specializované časopisy a knihy, různé tituly brožované brakové literatury z trafik, příručky, průvodce, brožury, katalogy a další.

Kam s nechtěnými tituly? Pokud máte pocit, že si nezaslouží popelnici nebo kontejner na papír, můžete knihy prodat do antikvariátu, darovat do knihovny nebo jiným čtenářům skrze swap, odložit do knihobudky nebo se zeptat v kníhovně, na kterých místech je možné nechtěné knihy odložit. Mnoho institucí nabízí klientům místo k odložení takových klenotů k rozebrání.

TIP: Stylový kovový regál ENJOY ER66 Piaski

Různé způsoby kategorizace

Pro lepší přehlednost je možné knihy oddělit do kategorií; přistoupit k tomuto procesu můžete různě. Někteří knihomolové upřednostňují třídění knih podle žánru, jiní podle autora. Jiní mohou být pragmatičtější a třídit knihy zkrátka podle velikosti. V každém případě přemýšlejte nad způsobem, jak knihy třídit tak, abyste se v nich snadno orientovali.

Klasické svislé uložené knih do knihovny nemusí být za všech okolností funkční. Někdy může být uložení ve vodorovné poloze praktičtější (zvláště chcete-li v knihovně uložit menší, méně stabilní knížky) a vizuálně zajímavější.

Vlastníte-li specifické tituly se zajímavým přebalem nebo s významnou hodnotou, které chcete mít vystaveny na čestném místě, můžete použít techniku tzv. “fejsování”; tedy vystavení čelní strany obalu. Za takovými knihami může stát jedna řada knih, ke kterým se vám bude snadno dostávat. 

Regál ZONDA 2L Maridex 160/140/30TIP: ZONDA 2L Maridex

Vybavte si čtecí koutek

Knihám a celé své čtenářské vášni můžete v bytě zařídit speciální místo. Knihy se zde nemusí zařazovat výhradně do knihovny; je možné pořídit také police vysoko je stropu nebo je poskládat do komínku na odkládací stolek. 

Čtecí koutek může kromě knihovny nebo regálu s knihami zahrnovat také pohodlné místo k sezení tvořené hlubokým měkkým křeslem a výkonnou lampou.

Menší množství knih se ale v knihovně a čtecím koutku také nemusí ztratít. Vystavte si do knihovničky květináče s květinami, avšak pozor na přelití, aby vaše knihy nenavlhly.TIP: Křeslo OV FOTEL OVIEDO bude ve vašem čtecím koutku působit přirozeně a vkusně.

Pokud se vám naše dnešní tipy líbily, podívejte se na další články z našeho blogu, kde najdete jiné tipy a triky k vybavení bytu či domu se vším všudy.