Hygge: dánské štěstí v bytě i v životě

Inspirujte se dánským fenoménem zvaným HYGGE; dovolte si doma vytvořit útulný koutek, kde se bude dařit vašemu štěstí. Zahrňte svůj domov teplem a vůní.

Co je to hygge?

Termín “hygge” pochází z Dánska a světu se ve velkém představil už před pár lety. Podle statistik se jedná o druhý nejšťastnější národ na světě, proto se jiné národy začaly zajímat o tajemství jejich štěstí a o to, jak je možné tyto pocity aplikovat na jiné národy. Slovo “hygge” vyjadřuje něco, co v našem jazyce nelze jednoslovně pokrýt. V angličtině je tomuto výrazu nejbližší slovo “chill”. 

Hygge je slovo vyjadřující pohodový přístup životu, úzce spojený s uměním nacházet něco krásného a příjemného v každém okamžiku dne. Silně spjaté je s termínem “hygge” bydlení, jež podmiňuje klidný a pohodový život.

Mezi základní principy hygge patří vytváření příjemné atmosféry způsobené tlumeným teplým světlem, pohodlí a bytí v přítomném okamžiku (uvolnění a nespěchání), pospolitost, vděčnost a radost, rovnost a soulad, ale hlavně drobná smyslová potěšení: vůně a chuť kávy, čokolády nebo čerstvě upečeného cukroví. 

Vybavujete si příjemnou vánoční pohádkovou krajinu, jakou si doma vytváříme před svátky díky pečení cukroví, vůně purpury a jehličí, hřejivých barev a dekorací? Představte si svět, kdy je každý den svátek...

Štěstí po Dánsku

Když někdo hovoří o „hygge“, má na mysli pocit útulnosti, důvěrnosti, bezpečí a tepla. U nás asi nenajdete slovo, které je vhodnou alternativou; jde o pocit vycházející z prostředí a aktivit, které ve vás vytvářejí příjemné pocity útulna a hřejivé spokojenosti. Slovo “hřejivý” není užito samo sebou. Hygge je spojeno s plápoláním ohně, ať už ve formě svíček, nebo ohně plápolajícího v krbu.

Pojetí “hygge” si každý Dán vybírá po svém. Někdo se zabalí do deky, zapálí si voňavou svíčku a uvaří horký čaj. Při práci doma se od psacího stolu přesunete do pod peřinu, schováte se s papíry nebo počítačem do postele a pustíte si příjemnou hudbu nebo ambientní zvuky. Typickou hygge aktivitou je pečení. Každá hygge příručka doporučuje domácnost a rodinu zahrnovat čerstvými sušenkami nebo moučníkem. 

Pojďme si ale říct, jaké drobnosti vám mohou hygge pomoci navodit doma nebo v práci. Nezapomínejte ale na to, že předměty jsou jen vodítka k tomuto téměř dokonalému stavu štěstí. Obklopujte se tedy vším, co vám připomene krásné chvíle, kdy jste si s babičkou vyprávěli u hrnku kakaa pohádky nebo kdy jste se s rodiči těšili na Ježíška. To všechno způsobuje pocit zvaný hygge.

A teď se podívejme na tu materiální stránku věci.

Hygge v interiéru

Bytoví designéři si už před pár lety fenomén hygge vzali jako inspiraci k budování interiéru. Definovali několik prvků, které má každá spokojená skandinávská domácnost. Díky nim si můžete podobné prostředí vhodné k vyvolání útulna a klidu navodit doma. 

Teplé a huňaté deky

Nejvíc útulně se cítíme zachumlaní do teplé deky, která nás celé zahalí jako miminka. Zamotání do deky v nás vyvolává pocit bezpečí. Tento pocit si dokážeme navodit už pohledem na deku; zejména vlněnou nadýchanou deku v pastelových barvách. Designéři v rámci procesu vytváření hygge pracují s různými geometrickými tvary a vzory, kde je možné experimentovat s jemnými křiklavými detaily. Usaďte se do křesla u krbu nebo okna, do kterého bubnuje déšť, zabalte se do deky a pozorujte přítomný okamžik.

 

 


Pohodlný čalouněný nábytek

Své také udělá nábytek v barvě či dekoru přírodního dřeva. Z naší nabídky se můžete podívat například na postele NATURAL JARSTOL nebo VISTA STOLAR. Do interiéru se správně vyladěnou energií hygge se hodí také čalouněný nábytek v přírodních nebo pastelových barvách. Příkladem je tato čalouněná pohovka LOFT v pastelových barvách, s nimiž budou ladit béžové a bílé deky či polštáře.

 

 

Svíčky, krb, element ohně

Oheň v našem životě zastává určitou terapeutickou roli. Jakožto čistící element se využívá nejen pro své teplo, ale také pro světlo. Světlo svíček nás umí ukolébat ke spánku a do určitého meditativního klidného stavu, kdy jsme zcela uvolnění. Pro vícenásobný efekt můžete spojit oheň s prvkem vůně, a to nejen díky svíčce s vůní skořice nebo upečeného cukroví. Svíčky můžete umístit na komodustolek nebo parapet.

 

Knihovna a sbírka literatury

Dánové jsou vášnivými čtenáři, zejména detektivních příběhů, kterých ze Skandinávie přišlo už poměrně dost. Útulno v dánské domácnosti vytváří také plná uspořádaná knihovna. Je samozřejmě důležité, aby jejich majitel reálně četl, neboť se z knih takto mohou stát obyčejné lapače prachu. Jak bylo řečeno, vyjmenované doplňky jsou jen vodítky z důslednému pocitu všeobjímajícího dánského štěstí. Dovolte si proto číst, dovolte si doma knihovnu s knihami mít. 

Můžete ji doplnit malými příjemnými světýlky a pokud to bezpečnostní okolnosti dovolí, tak i vonnou svíčkou. 

Přírodní prvky

Do bytu zapojte více přírodních prvků. Je na vás, jestli na komodu postavíte vázu s větvemi nebo čerstvými (či sušenými) květy, bodláky, štětkami, případně na podzim s šípkovými plody, nebo jestli umístíte na psací stůl terakotové květináče s pothosem nebo rýmovníkem. Vhodnou volbou je také barevné listí, které můžete nasbírat na podzim pod stromy v parku.

Home, Housing, The Interior Of The, Decoration

 

Nakolik sympatizujete s dánským pojetím hygge? Jaké detaily jsou pro vás důležité k tomu, abyste se cítili v bytě příjemně a útulně? Inspirujte se našimi tipy, jak vybavit útulně obývák nebo pohodlnou ložnici.

 

 Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení