Hygge: dánské štěstí v bytě i v životě

Inspirujte se dánským fenoménem zvaným HYGGE; dovolte si doma vytvořit útulný koutek, kde se bude dařit vašemu štěstí. Zahrňte svůj domov teplem a vůní.

Co je to hygge?

Termín “hygge” pochází z Dánska a světu se ve velkém představil už před pár lety. Podle statistik se jedná o druhý nejšťastnější národ na světě, proto se jiné národy začaly zajímat o tajemství jejich štěstí a o to, jak je možné tyto pocity aplikovat na jiné národy. Slovo “hygge” vyjadřuje něco, co v našem jazyce nelze jednoslovně pokrýt. V angličtině je tomuto výrazu nejbližší slovo “chill”. 

Hygge je slovo vyjadřující pohodový přístup životu, úzce spojený s uměním nacházet něco krásného a příjemného v každém okamžiku dne. Silně spjaté je s termínem “hygge” bydlení, jež podmiňuje klidný a pohodový život.

Mezi základní principy hygge patří vytváření příjemné atmosféry způsobené tlumeným teplým světlem, pohodlí a bytí v přítomném okamžiku (uvolnění a nespěchání), pospolitost, vděčnost a radost, rovnost a soulad, ale hlavně drobná smyslová potěšení: vůně a chuť kávy, čokolády nebo čerstvě upečeného cukroví. 

Vybavujete si příjemnou vánoční pohádkovou krajinu, jakou si doma vytváříme před svátky díky pečení cukroví, vůně purpury a jehličí, hřejivých barev a dekorací? Představte si svět, kdy je každý den svátek...

Štěstí po Dánsku

Když někdo hovoří o „hygge“, má na mysli pocit útulnosti, důvěrnosti, bezpečí a tepla. U nás asi nenajdete slovo, které je vhodnou alternativou; jde o pocit vycházející z prostředí a aktivit, které ve vás vytvářejí příjemné pocity útulna a hřejivé spokojenosti. Slovo “hřejivý” není užito samo sebou. Hygge je spojeno s plápoláním ohně, ať už ve formě svíček, nebo ohně plápolajícího v krbu.

Pojetí “hygge” si každý Dán vybírá po svém. Někdo se zabalí do deky, zapálí si voňavou svíčku a uvaří horký čaj. Při práci doma se od psacího stolu přesunete do pod peřinu, schováte se s papíry nebo počítačem do postele a pustíte si příjemnou hudbu nebo ambientní zvuky. Typickou hygge aktivitou je pečení. Každá hygge příručka doporučuje domácnost a rodinu zahrnovat čerstvými sušenkami nebo moučníkem. 

Pojďme si ale říct, jaké drobnosti vám mohou hygge pomoci navodit doma nebo v práci. Nezapomínejte ale na to, že předměty jsou jen vodítka k tomuto téměř dokonalému stavu štěstí. Obklopujte se tedy vším, co vám připomene krásné chvíle, kdy jste si s babičkou vyprávěli u hrnku kakaa pohádky nebo kdy jste se s rodiči těšili na Ježíška. To všechno způsobuje pocit zvaný hygge.

A teď se podívejme na tu materiální stránku věci.

Hygge v interiéru

Bytoví designéři si už před pár lety fenomén hygge vzali jako inspiraci k budování interiéru. Definovali několik prvků, které má každá spokojená skandinávská domácnost. Díky nim si můžete podobné prostředí vhodné k vyvolání útulna a klidu navodit doma. 

Teplé a huňaté deky

Nejvíc útulně se cítíme zachumlaní do teplé deky, která nás celé zahalí jako miminka. Zamotání do deky v nás vyvolává pocit bezpečí. Tento pocit si dokážeme navodit už pohledem na deku; zejména vlněnou nadýchanou deku v pastelových barvách. Designéři v rámci procesu vytváření hygge pracují s různými geometrickými tvary a vzory, kde je možné experimentovat s jemnými křiklavými detaily. Usaďte se do křesla u krbu nebo okna, do kterého bubnuje déšť, zabalte se do deky a pozorujte přítomný okamžik.

 

 


Pohodlný čalouněný nábytek

Své také udělá nábytek v barvě či dekoru přírodního dřeva. Z naší nabídky se můžete podívat například na postele NATURAL JARSTOL nebo VISTA STOLAR. Do interiéru se správně vyladěnou energií hygge se hodí také čalouněný nábytek v přírodních nebo pastelových barvách. Příkladem je tato čalouněná pohovka LOFT v pastelových barvách, s nimiž budou ladit béžové a bílé deky či polštáře.

 

 

Svíčky, krb, element ohně

Oheň v našem životě zastává určitou terapeutickou roli. Jakožto čistící element se využívá nejen pro své teplo, ale také pro světlo. Světlo svíček nás umí ukolébat ke spánku a do určitého meditativního klidného stavu, kdy jsme zcela uvolnění. Pro vícenásobný efekt můžete spojit oheň s prvkem vůně, a to nejen díky svíčce s vůní skořice nebo upečeného cukroví. Svíčky můžete umístit na komodustolek nebo parapet.

 

Knihovna a sbírka literatury

Dánové jsou vášnivými čtenáři, zejména detektivních příběhů, kterých ze Skandinávie přišlo už poměrně dost. Útulno v dánské domácnosti vytváří také plná uspořádaná knihovna. Je samozřejmě důležité, aby jejich majitel reálně četl, neboť se z knih takto mohou stát obyčejné lapače prachu. Jak bylo řečeno, vyjmenované doplňky jsou jen vodítky z důslednému pocitu všeobjímajícího dánského štěstí. Dovolte si proto číst, dovolte si doma knihovnu s knihami mít. 

Můžete ji doplnit malými příjemnými světýlky a pokud to bezpečnostní okolnosti dovolí, tak i vonnou svíčkou. 

Přírodní prvky

Do bytu zapojte více přírodních prvků. Je na vás, jestli na komodu postavíte vázu s větvemi nebo čerstvými (či sušenými) květy, bodláky, štětkami, případně na podzim s šípkovými plody, nebo jestli umístíte na psací stůl terakotové květináče s pothosem nebo rýmovníkem. Vhodnou volbou je také barevné listí, které můžete nasbírat na podzim pod stromy v parku.

Home, Housing, The Interior Of The, Decoration

 

Nakolik sympatizujete s dánským pojetím hygge? Jaké detaily jsou pro vás důležité k tomu, abyste se cítili v bytě příjemně a útulně? Inspirujte se našimi tipy, jak vybavit útulně obývák nebo pohodlnou ložnici.