Útulný obývák v paneláku? 4 oblasti, na které se musíte soustředit

Většina českých rodin žije v panelových domech, jejichž byty bývají většinou stísněné a neútulné. To lze ale ovlivnit vhodným výběrem doplňků a barev. Poradíme vám, na co se soustředit, pokud se snažíte vybavit obývák v paneláku tak, abyste se v něm cítili příjemně.

Podlaha je základ

Máte hned několik možností, jak si poradit s podlahou v obývacím pokoji. Řídit se musíte nejčastějšími aktivitami provozovanými v obývacím pokoji a způsobem odhlučnění vašeho bytu. 

Pokud máte malé děti, které si v obývacím pokoji rády hrají, je vhodné na větší část obývacího pokoje pořídit koberec. Koberec v obýváku odhlučňuje, hřeje a je také pohodlný během pohybu na podlaze, hlavně při posedávání a batolení dětí. Dále je vhodné uvažovat nad plovoucími podlahami, ale také nad parketami. 

Pokud je obývací pokoj co se rozlohy týče spíše menší, neměli byste podlahu zařizovat ve tmavých barvách, protože malá tmavá barva dokáže opticky zvýraznit malou plochu. 

Stěny v přírodních barvách

Výmalba nebo tapety by měly být v neutrálních, ideálně přírodních světlých barvách, které mají také svůj psychologický vliv na osoby pobývající v daném pokoji. V místnosti vymalované světlou příjemnou barvou se budete cítit příjemně a uvolněně.

Můžete se také inspirovat feng shui. Toto učení o vlivu obydlí na náš život tvrdí, že je ideální pokoj barevně zařídit v závislosti na světové straně, na niž směřují okna. Pokud máte přes den v místnosti málo světla, volte spíše teplejší světlé barvy (žlutá, zelená). V místnostech s okny na jih můžete použít třeba modrou barvu nebo světle zelenou barvu.

S nábytkem opatrně

Interiéroví designéři doporučují v obýváku vypíchnout jednu dominantu. Nemusí to být nutně televize, jak je zvykem. Může se jednat o výrazný kus nábytku nebo umělecké dílo, například sochu nebo obraz. Příjemné je pohovku postavit tak, aby sedící lidé pohodlně viděli na lidi přicházející. Proto je nevhodné stavět pohovku nebo sedací soupravu zády ke dveřím.

Zejména v menších místnostech není vhodné hromadit nábytek. V dobách minulých bylo zvykem do obývacího pokoje stavět vysoké obývákové stěny plné ohromných vitrín se sklem a hromadou různých dekorací. Nábytek do obýváku ale nabízí dnes mnoho dalších variant. Obývací stěny se sice stále prodávají, ale jsou menší a vkusnější, než tomu bylo v minulosti.

Současný trend minimalismu odmítá také letité zásoby nepoužitelného porcelánu a skla sloužící v zásadě jen na “okrasu”. Pokud přemýšlíte a žijete v souladu s těmito myšlenkami, nepotřebujete mnoho výstavního prostoru. Chcete-li přece jen nějaké důstojné místo pro lepší nádobí nebo sklenice, stačí vám jedna skříňka s vitrínou. Trocha dalšího úložného prostoru se ale může hodit pro ukládání věcí, na které v jiné místnosti nemáte místo. Například na ubrusy, deky, povlečení a další. 

Dodržujte jednotu barev

Nezapomínejte interiér barevně sladit. To ale neznamená, že se budete držet otrocky jednoho odstínu. Takové prostředí může působit přehnaně sterilně a tím pádem nepříjemně. Pokud se chcete v místnosti uvolnit, držte se několika málo barev (ideálně dvou), které budete kombinovat. 

V zásadě je možné kombinovat bílou barvu s nějakou křiklavější, například červenou; nejlépe však v tlumenějších barvách, třeba ve vínové. Velké množství červené barvy na větší ploše interiéru může způsobit nepříjemné psychosomatické potíže: nervozitu, agresivitu a s nimi související napětí a vysoký tlak. K výběru vhodných kombinací barev můžete využít některou z dostupných aplikací pro grafiky a designéry, například Palleton

Pozor také při výběru tapety do obýváku. Některé barevné a vzorové kombinace vypadají ve vzorníku lépe než v obývacím pokoji. Nebojte se proto nakupovat vzorky a kousky tapet, které můžete umístit po pokoji a rozhodnout se, zda ve vás vyvolávají libé pocity.