Jak zařídit obývací pokoj

Trávíte v něm nejvíce času aktivního dne – obývací pokoj. Centrum našeho rodinného dění. Jenže jak ho zařídit tak, aby se v něm všichni cítili příjemně, odpočinuli si a pobavili se? Pokud váháte, která sedačka bude ta pravá, kam vlastně natočit televizi a jakou vybrat barvu, přinášíme pár žhavých tipů.

 Kam s televizí?

Umístit vhodně sedačku s televizí se může jevit jako hotová alchymie. Existuje několik pravidel, která vám však pomohou se správně rozhodnout. Především by televize neměla dominovat celému pokoji, takže ať máte jakkoli velkou plazmu nebo nenápadnou obrazovku, nedávejte ji přímo naproti vstupu do obýváku, ale natočte ji raději bokem. Sedačku pak postavte tak, abyste na televizi mohli koukat bez vytáčení hlavy, předejdete tak bolestem krční páteře. Pro zdravý zrak se doporučuje dodržet od obrazovky vzdálenost alespoň metr až metr a půl, i když to často rozměry obýváku jen sotva dovolují. 

televizni stul samba

>>> Televizní stolek SAMBA S8<<<

Neotáčejte sedačku zády

Sedačku vybírejte podle množství osob, které obvykle předpokládáte usadit. Platí pravidlo, že by kolem sedačky mělo zůstat zhruba 90 cm volného prostoru ze všech stran, aby se dalo pohodlně procházet. Podle toho vybírejte velikost i tvar, popřípadě zda chcete rozkládací nebo jinak vychytanou sedačku. Při rozhodování, kam ji umístit, pohovku rozhodně nedávejte tak, aby se v ní sedělo zády ke dveřím. Nikdo ze sedících se v takovém případě podvědomě nedokáže uvolnit a nepřidá to psychické pohodě. Pokud chcete ušetřit prostor, zvolte naopak menší konferenční stolek a police na stěnu místo úložných skříněk na zem. 

>>> Pohovka BUREN BAHAMA <<<

Budiž světlo

Důležitou roli hraje také rozmístění světel. Abyste si mohli večer nerušeně číst, anebo abyste nastavili správnou intimní atmosféru při sledování filmů se svou polovičkou. Je jasné, že jeden světelný zdroj nestačí. Ideální je nakombinovat několik zdrojů světla. Kromě lustru s jasným bílým světlem, je vhodná také stojací lampa do tmavšího koutu nebo několik rozptýlených bodovek. Správným osvětlením můžete zlepšit psychiku, zamezit migrénám a bolestem očí.

 

Barvy

Do obývacího pokoje rozhodně patří jemné tóny barev, nic křiklavého, ale ani příliš tmavého. Světlé barvy pomohou místnost provzdušnit a opticky zvětšit. Pokud přesto chcete nějakou dominantní barvu, zvolte pouze jednu a aplikujte ji nejlépe jen na jednu stěnu, nikam jinam. Doplňky volte neutrální a spíše tlumící. Zajistíte tak pokoji útulnost a příjemný dojem poklidné oázy. Tmavé odstíny barev opticky zmenšují, hodí se tedy pouze pro opravdu velké obývací prostory.


Běžte na to jednoduše

Nejčastější chybou je překombinovanost celého pokoje. Pokud chcete docílit jednoty a harmonie, vsaďte jednoduše na stylové sestavy. Usnadní vám celkové rozhodování a vždy dodají pokoji ten správný styl a směr.

 

Čemu se vyhnout

Na co si dát při zařizování obývacího pokoje pozor? Častou chybou je přeplácání prostoru zbytečným nábytkem, dekoracemi nebo květinami. Zejména tady platí, že méně je někdy více. Z dekorací se stane jen lapač prachu, který vás bude dříve nebo později rozčilovat, protože bude zdržovat při úklidu. A květiny jsou sice balzámem na duši, soustřeďte se ale spíše na ty, které efektivně čistí vzduch a nezapomínejte často větrat. V noci totiž rostliny spotřebovávají kyslík a produkují oxid uhličitý.  

  >>> Obývací souprava DOMINO 1 Gib <<<

Tip na závěr

Dobrým tipem odborníků na vztahy je společná fotografie – pokud máte na zdi nebo někde na polici vystavenou společnou fotku, znamená to, že má váš vztah slibnou budoucnost!