Jak zazimovat zahradní nábytek

Na konci letní sezóny nastává čas, kdy je potřeba sklidit zahradní nábytek a ochránit ho tak před nepřízní počasí. Díky správnému zacházení můžete dosáhnout toho, aby vám nábytek sloužil dlouhá léta. Přihlédnout můžete k materiálu, z nějž je nábytek vyroben.

Jak ošetřit dřevěný nábytek na podzim

Nejdříve je nutné nábytek samozřejmě očistit, od listí a všech nečistot, které se na něm nahromadily. Můžete použít speciální čističe na dřevo nebo tlakový čistič. Používejte speciální přípravky na dřevo, neboť experimenty by mohly dřevo poničit a zanechat na něm nesmazatelné stopy.

Důležité je také zkontrolovat šrouby, promazat je, utáhnout a zkontrolovat, zda nekorodují.

Exotické dřevo také můžete ošetřit ochranným olejem, který materiál chrání před vlivem vlhka a dalších živlů. Nejlepší je olej teakový; nanáší se houbičkou nebo štětcem. Výhodou teakového oleje je schopnost pronikat hluboko do struktury dřeva a přitom zachovat jeho původní barvu.

Ostatní druhy dřeva stačí ošetřit lazurovacím nátěrem.

TIP: Set NORDIC FSC z borovicového dřeva

Jak ošetřit nábytek z jiných materiálů

Nemáte-li dřevěný nábytek, budete patrně disponovat nábytkem z některého plastového materiálu nebo kovu.

Nábytek z plastových materiálů, například z umělého ratanu, by se měl pořádně umýt, případně vyčistit tlakovým čističem. Výhodou plastu je nízká potřeba dalšího ošetření. Zvláštní pozornost věnujte kovovým spojům, u nichž je taktéž nutná a kontrola a případné promazání. Prohlédněte také další kovové části, nedošlo-li například k poškození mechanickou cestou a odloupnutí povrchového nátěru, který chrání nábytek před korozí.

Jak jste si z výše uvedeného pravděpodobně odvodili, je nutné také podobně prohlédnout celokovový nábytek. Očistěte jej neabrazivním mycím prostředkem a poté skladujte na suchém místě.

TIP: Sada z lisovaného plastu (umělého ratanu) ORLANDO

Jak a kam uskladnit zahradní nábytek

Pokud jste se rozhodli zahradní nábytek uložit a uschovat na další sezónu, je nejlepší zvolit suché větrané prostory, pokud takové nemáte k dispozici, je vhodné zvolit místo, které je alespoň zastřešené.

Ideální je opatřit si ochanné obaly sloužící k zakrytí celé plochy nábytku z pevného PVC. Díky tomu získáte jistotu, že najdete na jaře nábytek v takovém stavu, v jakém jste jej na podzim zanechali. Vhodným místem k uschování nábytku je dobře izolovaný zahradní domek, větraná čistá garáž nebo suchý sklep.

V případě, že trpíte nedostatkem místa, myslete na tuto skutečnost již při výběru zahradního nábytku. Pak zvolte takové druhy nábytku, které jsou tomuto zacházení určené; stohovatelné židle a skládací stoly budou vhodnou volbou.

Stále uvažujete nad výběrem nového vybavení na terasu nebo balkon? Poradíme vám zvolit ten správný zahradní nábytek do veškerých prostor, jež potřebujete vybavit.