Jak vybavit terasu: udělejte si pohodlí na čerstvém vzduchu

Pokud patříte k těm šťastnějším, bydlíte v bytě či domě, jehož součástí je dvůr či terasa. Plánujete pořídit posezení na balkon či terasu? Podívejte se, jaké máte možnosti.

Posezení na terase můžete přizpůsobit svým specifickým požadavkům. Mnoho lidí potenciál těchto míst nevyužívá naplno. Balkony často slouží k odkládání nepotřebného nábytku či odpadu, terasy k parkování zahradní techniky. Při troše fantazie je možné vytvořit z terasy krásné místo sloužící k odpočinku a společně trávenému volnému času s blízkými lidmi. Nepotřebujete ani mnoho místa. Stačí rozumně zvolený zahradní nábytek.

Pro rodinnou sešlost

Spousta rodin na terasách pořádá své pravidelné sešlosti, často spojené s bohatým pohoštěním ve formě poctivého domácího oběda či večeře. Nezřídka k tomu vytáhnou svůj domácí gril a připraví pokrmy přímo na místě, bez nutnosti přenášení nebo ohřevu. Výhodou je v takových situacích samozřejmě letní kuchyň; její zařízení je však trochu komplikovanější.

Pokud je to způsob, jakým i vy využíváte terasu, potažmo altán nebo prostor pod pergolou, máte zpravidla dvě varianty.

Tou první je pořízení stabilního nábytku, který vydrží i případné změny počasí a materiál ustojí i mráz nebo déšť. Oblíbeným materiálem je umělý ratan; plast je u zahradního nábytku poměrně častý pro svou neobyčejnou odolnost právě vůči nevyzpytatelnosti počasí a jednoduché manipulaci pro svou nízkou hmotnost. Design připomínající přírodní proutí ve venkovním prostoru nepůsobí příliš futuristicky. V naší nabídce najdete například ratanový stůl LYON, který můžete spojit do jednoho jídelního setu například s křesílky VERMONT.

Další možností je pořízení skládacího nábytku, jenž je možné v případě potřeby uklidit dočasně na jiné místo. Skládací nábytek se vyrábí buďto z lehkých, plastových materiálů, nebo z kombinací kovu a dřeva. Typickým příkladem je skládací stůl WEEKEND a ladící skládací židle. Výhodou skládacího nábytku je možnost prostor krátkodobě vyklidit k jiným účelům. 

Venkovní jídelnu můžete doladit dalšími drobnými detaily: osvětlením ve formě papírových lampionů, oblíbenými makrame dekoracemi, velmi esteticky působí ratanový květináč se sezónními vonnými bylinkami, jež je možné přímo na terase utrhnout a vložit do nápoje nebo pokrmu (skvělá je k tomuto účelu například levandule nebo mateřídouška). Chlazené nápoje si přímo na terase můžete dopřát díky příhodně umístěné miniledničce nebo minibaru. 

WEEKEND stůl- FSC

Pro relax a odpočinek

Terasu nebo balkon lze přizpůsobit také k čistě odpočinkovým činnostem, jako je čtení knihy, sledování seriálu, pozorování západu slunce či posezení u sklenky vína s přáteli. Kromě výše popsaných jídelních setů lze ale můžete daný prostor vybavit něčím vhodnějším k tomuto účelu.

Klasický rozkládací zahradní nábytek nebo jídelní set je vhodný pro činnosti, při nichž je nutné se soustředit. Pokud chcete na terase odpočívat, zvolte spíše nábytek na terasu s pohodlnými opěrkami, poduškami a širším místem k sezení. Existuje široká nabídka zahradních sofa nebo celých venkovních souprav s křesly, rohovými sedačkami, lavicemi a konferenčními stolky určenými přímo pro venkovní použití.

Výhodou takového nábytku je snadná údržba. Plastový ratan je jednoduše omyvatelný a polstrované části se dají odejmout a vyprat stejně jako potahy zahradních houpaček

Venkovní posezení můžete kompletně sladit v jednom designu. Náhodné zmoknutí nebývá až takový zásadní problém, protože materiál nepodléhá zkáze, přesto je vhodné alespoň polstrování za deštivých dní schovat, aby pak kvůli nedokonalému schnutí nezačalo zapáchat nebo plesnivět. 

Relaxační zónu na terase je možné kromě vhodného nábytku vybavit zahradními světélky, své místo si zde najde také plynový ohřívač na terasu pro chladnější večery či květináč s okrasnými květinami. Pokud se na místě schází větší společnost, na terase se neztratí ani sedací vaky, polštáře a stohovatelné taburety. Oblíbená jsou také visací křesla, která mohou viset na trámu nebo speciální kovové konstrukci. Z naší nabídky vám můžeme doporučit křeslo IDAHO GRAFIT pro vyznavače boho stylu nebo křeslo BOGOTA; obě vhodné do extrémních teplot a speciálně upravené pro použití v exteriérech.

Chybět by nemělo ani opalovací lehátko, které je přenosné, snadno rozložitelné a díky tomu se můžete posunout tam, kam právě dopadají sluneční paprsky.

CALIFORNIA 3 SEATERS set - hnědá + šedohnědé podušky

Zahradní nábytek pro všechny příležitosti

Možná používáte terasu k více příležitostem: rádi na ni pozvete návštěvu, přinesete si knížku nebo zde přesazujete květiny či sušíte houby. Bojíte se dát terase jednotnou formu? Venkovní prostory lze vybavit univerzálně.

Vhodným univerzálním doplňkem je dřevěná lavice, již je možné v případě potřeby doplnit různými potahy, polstrovanými polštáři nebo prošívanou dekou, abyste snadno a rychle změnili ráz celého prostoru. Masivní lavice je sice poněkud bytelnějším kusem nábytku, je však vhodná pro použití malými i velkými uživateli, a to k posezení u jídla i jiných činností. Lavice se vyrábějí v různých designových provedeních, které mohou vaší terase vtisknout rustikální, nebo naopak romantický ráz. Záleží jen na vašem vkusu.

Prakticky založené domácnosti ocení také vhodný slunečník či skládací přístřešek; nezbytnou součástí terasy jsou také ukládací boxy, které mohou sloužit nejen k uložení nářadí, ale také k ukládání již zmíněných dek a podsedáků.

ANETA lavice

Malý prostor? Žádný problém

I malý balkon je možné využít k výše popsaným účelům. Pohodlné posezení na balkon vytvoříte použitím pohodlných křesel nebo lavic z umělého ratanu. Stejně jako tomu je u nábytku pro terasy, je vhodný i ratanový nábytek na balkon. Vhodná je například souprava ROSARIO BALCONY speciálně navržená pro takové prostory. 

Venkovní nábytek na balkon nabízíme v mnoha provedeních, většinou se jedná o pár pohodlných a snadno udržovatelných křesel a jednoho prostorného stolu. Praktická je také dřevěná nebo plastová lavice na balkon, protože nezabere tolik místa a snadno se s ní manipuluje.

ROSARIO BALCONY set grafit