Feng shui: základy bydlení v rovnováze

Tradiční čínské učení, jehož základy vám dnes přiblížíme, věří, že hmotné aspekty vašeho každodenního života promítají klid v jeho nehmotných rovinách. Ale i kdybyste v jemné energie okolo nás nevěřili, vězte, že tímto způsobem je možné nalézt v domě nový řád.

Nedávno jsme vás poučili o skandinávském přístupu zvaném HYGGE, který je založený na záměrném vytvářený útulnosti v rámci dodržení určitých principů. Feng shui pracuje se silou mnohem specifičtějií; využívá psychologii barev nebo například energie různých světových stran. Významným prvkem celého učení je životodárná síla zvaná “čchi”. 

Umožněte energii proudit

Číňané věří, že k tomu, že harmonický domov plný šťastných obyvatel potřebuje prostor k volnému protékání energie. Blokáda této energie vytváří zmatek, napětí a významným způsobem se pak odráží v našem životě.

Když se na tuto teorii podíváme pragmaticky, je možné takovou myšlenku potvrdit i s určitou skepsí. Největšími brzdami ve feng shui jsou: chaos, hromadění neužitečných věcí, přehnané množství nábytku a doplňků, rozbité, byť opravované předměty v prostoru (například znovu lepená rozbitá keramika), “mrtvé” doplňky (jako sušené květiny nebo vycpaná zvířata), místa, kde se vytváří hromádky prachu nebo oblečení apod. 

Principiálně je tedy pro harmonický život nejlepší pobyt v domácnosti, kde všechno, co neslouží, zkrátka odejde, ať už do sběrného dvora, či do potřebnějších míst. To, co zůstává, slouží funkčně a nepřekáží. Po bytě bychom měli být schopni pohybovat se bez zastavení a nutnosti obcházet nábytek.

Podívejme se ale na konkrétní doporučení, která můžete využít, a to tak, aby se vám v bytě žilo příjemněji.

Barvy v souladu se světovou stranou

Při výmalbě místnosti berte v úvahu světovou stranu, na níž míří okna dané místnosti. Obecně vzato platí, že místnosti, jejichž okna směřují k jihu, můžete zařídit ve studenějších barvách. Místnosti s okny na sever můžete oživit barvami teplejšími.

Avšak pozor: berte v úvahu také další aspekty, jako například množství světla během dne a využití místnosti. Například pro ložnici je nebezpečná převaha červené barvy, která sice působí vášnivě, avšak se může stát, že samou vášní nebudete moci usnout.

Čistý a upravený vstupní prostor

Velice důležitý je ve feng shui první dojem při vstupu do bytu. Z toho důvodu klaďte důraz na uklizený a útulný vstupní prostor. Při uspořádávání předsíně myslete na to, zda skutečně potřebujete všechny věci, jež se v předsíni nachází. 

Nezapomínejte také na to, aby vstupní dveře byly čisté a neporušené. 

Připomínka hojnosti

Chcete aby váš domov přitahoval hojnost? Kromě výše zmíněného můžete hojnost přilákat dalšími drobnostmi v bytě, díky kterým si budete připadat doma lépe.

Hojnost prý přitahuje mísa čerstvého ovoce na stole. Dbejte také na to, aby byly všechny rohy bytu řádně osvětleny. V obývacím pokoji můžete do temných koutů umístit lampu. Ideální je, když se nachází proti dveřím.

Výrazným prvkem hojnosti, na který se zapomíná, je paradoxně záchodová mísa. Prkénko mějte vždy zavřené, samozřejmě v případě, že ji zrovna nepoužíváte.

Ložnice jako svatyně klidu

Ložnice by měla být skutečně oázou nerušeného spánku. Odstraňte proto veškeré rušiče odpočinku. Nejen televize, ale také knihy mohou spáče rozptylovat. Myslete také na odložené oblečení. Pokud nemáte jinou možnost, než umístění skříně v ložnici, dbejte na to, aby byla skříň vždy zavřená a i uvnitř vytřízená a uspořádaná. Nedaří se vám uspořádat skříň tak, aby funkčně sloužila? Podívejte se na naše rady a tipy.

Důležité však je, aby oblečení (a vlastně ani jiné předměty) nebylo rozházené po místnosti v kupičkách. Chaos okolo vás může spánek zásadním způsobem ovlivňovat a způsobovat stres i v této nejdůležitější části dne. Proti posteli by nemělo být zrcadlo; jeho odrazy vám mohou při probuzení se způsobovat šok a neklid v době, kdy nejste ještě zcela probuzení a tím ovlivnit celý váš den.

Rozhodně se vyhněte tomu, aby ložnice sloužila dalším účelům. Naprosto nevhodné je umístění pracovny v ložnici, protože mísení dvou energeticky naprosto odlišných aktivit nedělá dobře ani jednomu, ani druhému. 

Podle feng shui také spánku neslouží umístění ostrých předmětů v blízkosti postele: nejde jenom o špendlíky, nůžky a tužky, ale také o pokojové květiny s ostrými listy. Ty však můžete využít v obývacím pokoji, jelikož se říká, že pohlcují elektromagnetický smog.

Přečtěte si další tipy, kterými můžete oživit svůj domov na našem blogu.