5 nejzajímavějších květin na balkon

Chystáte se oživit svůj balkon trochou živé přírody? Flóra na balkoně se nemusí omezovat na truhlík s muškáty. Inspirujte se našimi květinovými tipy na balkonovou květinovou výzdobu.

Útulný balkon si můžete i vy vybudovat na troše místa pod širým nebem, který vaše dispozice nabízí. Kromě kvalitního zahradního nábytku můžete prostředí svého balkonu vylepšit také několika květináči s rostlinkami. Po jakých byste mohli sáhnout?

Afrikány

Afrikány neboli aksamitníky si můžete vypěstovat sami, nebo si je koupit předpěstované. Mají poměrně příjemnou vůni a nádherné květy. Existuje několik druhů afrikánů a všechny chutnají hmyzu, který chcete rozhodně pozorovat. Standardně se afrikány využívají v záhonech jako odpuzovací prostředek proti háďátkům, která však na balkoně úplně hledat nebudete. Nicméně i na balkonech se můžete potýkat například s invazí mšic, které afrikány také odpuzují. Afrikány jsou jednoletky, takže počítejte s tím, že na podzim keříčky uschnou, avšak zanechají dostatek semínek na další rok.

Květina, Příroda, Žlutá, Včela, Zahrada, Květ, Hmyz

Růže

I na balkoně si můžete vytvořit malou růžovou zahradu. Kontejnerové nebo květináčové růže potřebují spoustu světla a dostatek vláhy, nicméně pozor na přelití (pro jistotu můžete na dno květináče nasypat trochu štěrku). Růže mohou působit na balkoně atypicky, ale budou nádhernou dekorací na zahradním stolečku

Růžový, Květina, Růžové Růže, Růžový Keř, Zahrada

Bylinky

Bylinky se vám mohou hodit nejen v kuchyni nebo v hrníčku teplého čaje, i na balkoně samotném mají svůj účinek, protože mohou odpuzovat některé druhy hmyzu. K tomuto účelu se vám hodí výsadba levandule nebo šalvěje, což jsou bylinky, kterým se v našem létě může velice dobře dařit. Dále si můžete vypěstovat například dobromysl, rozmarýn nebo tymián, což jsou bylinky, které uplatníte v lidovém léčitelství, ale i jako koření.

Bylinky můžete sít nebo sázet do velkých květináčů různě rozmístěných po balkoně, případně zavěsit květináče do výšky, aby měly dostatek světla a byly vždy po ruce.

Levandulová, Květiny, Hrnec, Květináč, Léto, Dekorace

TIP! 
Teplomilným bylinkám se v chladnějších dnech bude fantasticky dařit v miniskleníčku MAPLE GREEN HOUSE, který je možné umístit i na balkon!

Kosmatec

Kosmatec je skvělou květinou zvláště pokud je váš balkon umístěn směrem na jih. Tato rostlina pochází totiž z velmi suchých a teplých krajin, kde pražení slunce a minimum zálivky není výjimkou. Kosmatec se proto hodí jako okrasná rostlina na balkonech obyvatel, kteří mají tendence na zalévání rostlin zapomínat. 

Červený Mittagsblume, Ledu Rostlin, Květina, Květ

Vějířovka

Její květy mají, jak název napovídá, tvar vějíře. Jejich barva může být různá, nejčastěji ji seženete v bílé, modré a fialkové. Vějířovka odolává všem nepříznivým vlivům a kvete až do prvních mrazů. Zvládne krátkodobé vysušení zeminy, takže se nemusíte bát, že by vám uschla, pokud zapomenete zalévat květiny. Nicméně potřebuje vždy vlhkou, nepřemokřenou půdu.

Scewola, Květiny, Scaevola Aemula, Květenství

Jaké květiny pěstujete na balkoně vy? Napište nám svoje tipy. Přečtěte si také, jak vybavit terasu, abyste na ní trávili svůj volný čas s radostí a láskou.