6 tipů na chytré řešení malého dětského pokoje

Zařídit miniaturní dětský pokoj může být výzva, zvlášť pokud jej obývá více dětí. Snadno se může stát, že takový pokoj pak působí stísněně a přeplněně. Jak to tedy udělat, aby v něm dítě mělo dostatek prostoru a pohodlí? Máme pro vás několik praktických tipů na řešení malého dětského pokoje.

1. Upřednostňujte světlé barvy

Volba správných barev je v malém prostoru zásadní – světlé barvy prostor zvětšují, tmavé naopak zmenšují. Při zařizování malého dětského pokoje tak tmavé a křiklavé barvy rovnou zavrhněte. 

Stěny pokojíku však nemusí být pouze bílé. Vymalujte je klidně oblíbenou barvou vašeho dítěte, ale zvolte světlý odstín. Anebo můžete vymalovat barevně jen jednu stěnu. S tlumenými tóny modré, žluté, zelené nebo růžové určitě neuděláte chybu. Nábytek pak vyberte buď bílý nebo v dekoru světlého dřeva. Pěkně vypadají i barevné detaily, třeba úchyty na skříňkách.

Náš tip: Dětský pokoj NEXT B Meblar

2. Vsaďte na minimalismus a s doplňky šetřete

V malém pokoji šetřete s množstvím doplňků i nábytku, jinak bude působit přeplácaně a stísněně. V dětském pokoji však samozřejmě nesmí chybět kvalitní postel, psací stůl, šatní skříň a pár poliček nebo komoda. Další věci navíc si ale dobře promyslete – jsou opravdu potřeba? Pokud je pokojík opravdu malý, zvažte také, jestli by oblečení nešlo schovat jinde v bytě, aby mělo dítě hlavně dostatek prostoru na hraní nebo učení.

Pozor i při nákupu hraček, velké hračky jako jsou kuchyňky, obří domečky pro panenky nebo teepee stany zaberou příliš mnoho místa. Zkuste přijít s alternativním řešením – domeček nebo kuchyňku můžete například namalovat na zeď, skrýš vytvořit z postele pomocí závěsu atd.

6 tipů na chytré řešení malého dětského pokoje

3. Využijte prostor na výšku

Cenné místo na zemi ušetříte i tak, že využijete stěny a místo pod stropem. Díky závěsným skříňkám a policím bude pokoj navíc vypadat vzdušněji. Jejich nevýhodou je sice horší přístupnost, ale když do nich uložíte věci, které tak často nepoužíváte (v létě například zimní bundy a obuv), neměl by to být problém.

Oblíbené řešení malého dětského pokoje je v poslední době vyvýšená postel, pod kterou je pracovní koutek nebo úložný prostor. Takové postele jsou praktické, ulehčí vám celý proces zařizování pokoje a navíc vypadají moc hezky a moderně. Pokud malý pokoj obývá více dětí, klasická patrová postel je jasná volba.

Náš tip: Patrová postel GUSTO 2 Abika, Patrová postel GUSTO 1 Abika 

6 tipů na chytré řešení malého dětského pokoje
6 tipů na chytré řešení malého dětského pokoje

4. Vyhněte se mohutnému nábytku z masivu 

Místo robustní šatní skříně nebo psacího stolu z masivu vybavte pokoj lehčím nábytkem s otevřenými skříňkami a policemi. Bude působit mnohem vzdušněji a prostorněji. Při výběru skříně myslete i na to, že do malého pokoje jsou lepší posuvné dveře než klasické otevírací.

Psací stůl pro děti nemusí být příliš velký, někdy postačí jen pracovní deska. Pracovní plocha by však měla mít ideálně alespoň 80x60 cm, aby dítě mělo prostor pro psaní úkolů, případně na počítač. Z hlediska praktičnosti je dobré pořídit rostoucí stůl s nastavitelnou výškou, který dítěti vydrží roky. Řešením do malého dětského pokoje pro dva sourozence mohou být i spojené psací stoly.

Náš tip: Psací stůl TOM AB Arco

6 tipů na chytré řešení malého dětského pokoje

5. Malé dětské pokoje opticky zvětší zrcadlo a dobré osvětlení

Kvalitní osvětlení dokáže divy. Dostatečně osvětlený nebo i lehce přesvětlený pokoj působí mnohem prostorněji. Na strop umístěte centrální svítidlo s alespoň dvěma žárovkami a nezapomeňte jej doplnit menšími bodovými světly, jako je lampička na stole nebo na čtení u postele.

Další možnost, jak opticky zvětšit a prosvětlit miniaturní dětský pokoj, je umístit do něj zrcadlo z bezpečnostního skla. A ještě jedna drobnost – místo závěsů, které zabírají místo a pokoj opticky zmenšují, je lepší zvolit rolety nebo žaluzie. 

Náš tip: Přečtěte si, jak opticky zvětšit byt.

6 tipů na chytré řešení malého dětského pokoje

6. Snažte se dodržet rozdělení na zóny

Základním pravidlem při zařizování pokoje je vyhradit zóny na tři hlavní činnosti – na zábavu, učení a spánek. A to platí i v případě malého dětského pokoje. Jednotlivé zóny by v ideálním případě měly být i nějakým způsobem opticky odděleny, což ale může být v malém pokojíčku problém. Obvykle je v tomto případě nejlepší nechat střed pokoje volný na hraní a nábytek umístit ke zdem. 

Pokud pokoj obývají sourozenci a prostor vám to dovolí, můžete ho opticky rozdělit závěsem, paravánem nebo regálem, aby mělo každé dítě své soukromí. Tipy, jak rozdělit dětský pokoj, jsme pro vás sepsali v samostatném článku.

 

Vyberte si z naší nabídky dětského nábytku, najdete u nás kompletní sestavy do dětských pokojů i jednotlivé komponenty.

Přejít do e-shopu