Jak vybavit dětský pokoj pro miminko?

Každý rodič chce pro své miminko krásný a útulný pokojíček. Při nákupu vybavení se proto může snadno nechat zlákat a nakoupit i plno zbytečností, které pak často spíše překáží, než aby byly k užitku (i když jsou hezké a roztomilé). V článku najdete seznam věcí, které budete určitě potřebovat a tipy, na co při zařizování dětského pokoje pro miminko nezapomenout.

Jak vybavit dětský pokoj pro miminko?

Při zařizování dětského pokoje pro miminko vám pomůže, když se budete řídit těmito zásadami:

  • Praktičnost – i když je estetická stránka důležitá, pokoj by měl být především praktický a funkční.
  • Minimalismus – aby byl pokoj vzdušný a prostorný, nepřehánějte to s množstvím dekorací a nábytku.
  • Nadčasovost – myslete při zařizování pokoje do budoucna (dítě poroste, přibudou sourozenci…) a kupte nábytek, který vydrží.

Dětská postýlka

Při výběru postýlky pro miminko bychom měli myslet především na kvalitu a bezpečnost postýlky, ale také zvolit vhodný design, který bude ladit s celkovým stylem pokoje. Hrany postýlky by měly být zaoblené a šrouby zapuštěné, aby se o ně miminko neporanilo. Také se ujistěte, že všechny použité materiály jsou zdravotně nezávadné

Matrace do dětských postýlek mají většinou rozměry 120×60 cm. Pro miminka vybírejte středně tvrdou matraci, která by měla být zároveň z přírodního materiálu a hypoalergenní. Do postýlky můžete pořídit různé doplňky – mantinel, hnízdečko nebo kolotoč nad postýlku, který miminko zabaví a pomůže při usínání.

A kam postýlku umístit? V prvních měsících spí miminko většinou v ložnici u rodičů, až později samo v pokojíčku. Pokud to jde, vyhněte se umístění postýlky u okna nebo u topení. Ideální je pořídit postýlku na kolečkách, která se dá snadno přesouvat podle potřeby.

Místo na přebalování

Do základní výbavy dětského pokoje pro miminko patří přebalovací pult nebo komoda s přebalovací podložkou. Důležité je, abyste měli k dispozici dostatek úložného prostoru – budete tak mít hned po ruce vše potřebné pro přebalování miminka (kosmetiku, plenky, ubrousky…). Univerzální komoda s podložkou je praktická v tom, že ji můžete využívat i později na ukládání hraček, oblečení a dalších nezbytností.

Úložné prostory

Přestože miminko zpočátku nepotřebuje moc věcí, určitě do pokojíčku pořiďte větší skříň nebo komodu, kam budete ukládat oblečení, osušky, zavinovačky a další věci pro miminko. A i když ji hned nevyužijete celou, bude se hodit za pár let, až bude dítě starší.

Užitečným a hezkým doplňkem jsou závěsné skříňky a poličky na knížky – ušetříte místo ve skříních a pokoj oživíte. Na hračky jsou skvělé dřevěné bedýnky, boxy nebo proutěné koše.

Náš tip: Komoda ARCA 5 Dolmar, Police ARCA 8 Dolmar

Hraní

Když miminko trochu povyroste a bude si chtít hrát i mimo postýlku, pořiďte do pokoje pěnovou podložku, deku nebo koberec na hraní. A samozřejmě hračky! Protože děti do 4 měsíců nerozeznávají barvy a vidí pouze v odstínech šedé, jsou pro ně v tomto období nejlepší černobílé hračky. Dbejte však na to, aby všechny hračky byly ze zdravotně nezávadného materiálu – například ze dřeva.

Barvy a materiály

Aby dětský pokoj pro miminko působil klidně a příjemně, vymalujte jej neutrálními barvami – ideálně ve světlých pastelových odstínech. Kromě oblíbené modré a růžové vypadá skvěle zelená, žlutá, oranžová, béžová... Ani bílá nemusí být na škodu, zvlášť pokud je pokoj malý a chcete jej opticky zvětšit. Stěny pak můžete hravě dozdobit samolepkami, obrázky a dalšími dekoracemi, díky kterým bude pokojík útulný a veselý. Co se týče materiálů, upřednostňujte přírodní – nábytek ze dřeva a textil z bavlny, lnu nebo bambusu.

Tipy na závěr

Zde je ještě pár dalších tipů na to, co pořídit do dětského pokoje pro miminko:

  • Bezpečnostní prvky – chrániče rohů, zálepky elektrických zásuvek, pojistky šuplíků, zábrany na schodiště…
  • Pohodlné křeslo pro vás – na kojení a uspávání miminka.
  • Polštářky, závěsy, barevná světýlka a lampičky – dodají pokojíku útulnost a příjemnou atmosféru.

Vyberte si u nás stylovou skříň, komodu či polici do dětského pokoje za dostupnou cenu. Rádi vám poradíme!

Přejít do e-shopu