Výběr nového rámu postele: 10 tipů pro nejlepší nákup, část první

Výběr nového rámu postele je pro mnoho lidí až na druhém místě. Pro kvalitu vašeho spánku však může být stejně důležitý jako správná matrace. Lidé stráví spánkem v průměru 26 let svého života. Při takovém množství času stráveném v posteli je třeba mít pod sebou kvalitní spací “systém”. A právě rám slouží jako hlavní podpůrná páteř postele, a proto byste si měli vybrat ten správný.

Připravili jsme pro vás nejlepší tipy pro výběr rámu. Tedy směle do toho:

1. Zvažte aktuální velikost matrace

Už svou matraci milujete? Pokud si ji plánujete ponechat, ale chcete jen vylepšit rám postele, použijte matraci jako vodítko pro určení velikosti. Rám musí prostě odpovídat velikosti matrace, aby správně seděl.

Některé velikosti matrací se vyrábějí v několika variantách, proto se ujistěte, že přesně víte, jakou máte.

NÁŠ TIP: Pěnová matrace 180 CARESS Wojtex

2. Podívejte se na velikost své ložnice

Pokud si kupujete zcela novou postel včetně matrace, můžete si samozřejmě vybrat libovolnou velikost. Zohlednit velikosti vaší ložnice vám více než doporučujeme. Pravidlo “dvakrát měř, jednou řež” pomůže vybrat to nejlepší řešení pro vaši ložnici a klidný spánek a ráno.

V ideálním případě by měly být kolem postele po stranách a na konci 2 až 3 metry. To vám poskytne dostatek prostoru pro volný pohyb v ložnici. Změřte si prostor, který máte k dispozici, a porovnejte jej se standardními rozměry postele. Mějte na paměti, že rám a čelo postele mohou přidat několik centimetrů nad rozměry matrace!

3. Vyberte typ podpěry

Matrace potřebují pod sebou pořádnou podpěru. Bez opory se matrace prověsí nebo předčasně opotřebuje. Dvěma hlavními možnostmi jsou plošinové postele a skříňové pružiny.

NÁŠ TIP: Lamelový rošt 160 TWIST DUO Wojtex

Pokud se rozhodnete pro postel s plošinou, poskytne vám zabudovanou oporu pro matraci. Nemusíte k ní používat skříňovou pružinu. Postele na plošině bývají obvykle níže u země než postele s pružinovým rámem. 

4. Porovnání integrovaných a samostatných rámů

Volně stojící rám postele má obvykle jednoduchou konstrukci bez jakýchkoliv dekorativních prvků. Můžete jej kombinovat se samostatným čelem postele čímž si vytvoříte autentický vzhled.

Druhou možností je kompletní postel s rámem integrovaným s čelem, nohou a bočnicemi. Takové rozhodnutí vytváří dosahuje dokonalejšího vzhledu. Rám je často dekorativnější, protože obsahuje i boční lišty.

Některé varianty jsou vyrobeny ze dřeva s různými lakovanými, bezbarvými nebo mořenými povrchy. Jiné používají čalouněný design podél bočních lišt. Podpěrné rošty jsou umístěny uvnitř postele a drží na místě pomocí bočních lišt.

5. Výběr výšky

Dalším faktorem je výška rámu postele.

NÁŠ TIP: Čalouněná postel ASTI Gruszka

Rozhodněte se, jaká výška postele vám vyhovuje. Například vyšší matrace je obvykle snazší řešení pro osoby s pohybovými problémy. Pokud chcete zůstat nízko nad zemí, je pro vás vhodnou volbou postel s plošinou. Můžete se také poohlédnout po nízkoprofilovém rámu postele, který je v naší době značně populární.

Pokud chcete větší výšku, pořiďte si vyšší rám postele. Některé postele lze objednat ve výšce podle vašeho přání.