Pečujte o svou matraci: kdy a jak je třeba ji ošetřovat

Nevíte si rady se svou postelí? Podívejte se, jestli vaší matraci stačí trocha očisty, nebo si zaslouží rovnou vyměnit.

Protože v ložnici prožijeme téměř třetinu života, kvalita spánku se zásadním způsobem odráží na kvalitě našeho života. Právě matrace mají na dané okolnosti zásadní vliv. Správně zvolená matrace chrání naši psychickou i fyzickou pohodu, avšak jen za předpokladu, že o ni správně pečujeme.

Jak matraci udržovat?

Pohodlnost matrace je vázána na kvalitu roštu. Na rošt matraci pokládejte správnou stranou, abyste využili potenciál matrace tak, jak byla navržena. Ke správnému větrání matrace je potřeba, aby matrace neležela na rovném, neprodyšném povrchu. Jinak by matrace mohla plesnivět.

Během údržby matrace využívejte štítek s pokyny výrobce. Každá technologie vyžaduje odlišné zacházení. Návody se shodují v tom, že je nutné prát snímatelný potah matrace, a to hlavně kvůli roztočům a dalším nebezpečným organismům. Snímatelné potahy matrací jsou už dnes zcela běžné a jejich praní patří k naprostému základu v péči o matraci. 

Matrace by se měla pravidelně otáčet, větrat a vysávat. Díky vysávání se vyhnete vdechování prachu i s roztoči během spánku. Větrání matrace podstupujte alespoň jednou měsíčně, a to tak, že na hodinu umístíte matraci na dvůr nebo balkon. Nezapomínejte také na chránič matrace, díky kterému ji ochráníte před propocením a dalším ušpiněním postele.

TIP! Matrace OREGON Wojtex je vhodná  na celoroční spaní.

Kdy je potřeba vyměnit matraci?

Pokud zvažujete koupi nové matrace, úvažujte nad těmito okolnostmi:

  1. Nevyhovuje vám její technologie. Možná máte několik let pružinovou matraci a spíše byste ocenili paměťovou pěnu. Nebojte se experimentovat. Je také možné, že jste si současnou matraci koupili za jiných finančních možností a dnes si můžete dovolit větší komfort. Nebojte se investovat do svého spánku.
  2. Matrace je viditelně opotřebovaná. Zvláště pokud nepoužíváte chránič matrace, potah i pěna jsou nasáklé potem a dalšími nečistotami. Starší matrace také ztrácí své původní vlastnosti, co se týče tvaru. Spánek může být najednou mnohem méně příjemný a prožitek se neshoduje s tím, který jste zažili při vyzkoušení matrace v obchodě. Stará matrace používaná denně by se měla vyhodit nejpozději po deseti letech, a to nejen z důvodů nepohodlí, ale i hygieny.

Co skrývá stará matrace?

Budete-li dlouho používat starou matraci, vystavujete se vysokému riziku ohrožení zdraví. Proleželá matrace ovlivňuje vaši posturu, kvůli čemuž se vystavujete migrénám, točení hlavy, brnění končetin a dalším neurologickým problémům. S tím souvisí také bolesti zad, ale také celkové oslabení imunity způsobené nedostatkem kvalitního hlubokého spánku.

Bohužel pro alergiky a astmatiky stará matrace skrývá také miliony drobných mikroorganismů, které se pasou na vašich zbytcích kůže, vlasů a částečkách potu. Toto bujení roztočů, bakterií i plísní může mít z dlouhodobého hlediska negativní vliv na vaši imunitu.

Pěnová matrace 180 KRONOS 15 Wojtex 180/15/200

TIP! Oboustranná matrace KRONOS 15 Wojtex obsahuje kokos, který dovede odvádět z matrace vzdušnou vlhkost.

Vyberte si novou matraci už teď

Podívejte se na naši nabídku kapsových, pružinových i pěnových matrací. Každá z nich má své výhody. Pěnové a pružinové matrace jsou obvykle nejlevnější a jsou vhodné na méně časté spaní. Kapsové matrace mají pružiny oddělené a nabízí vyvážený, kvalitní spánek. Potřebujete poradit s výběrem matrace? Kontaktujte nás a rádi vám pomůžeme.