Podlaha v dětském pokoji – jak vybrat tu pravou?

Dětský pokoj je pro naše malé ratolesti prakticky vším. Spí tady, hrají si tu, učí se, tráví tady čas se svými kamarády. Tato místnost proto musí splňovat všechny funkce, aby se děti cítily dobře a rády tady pobývaly. Na co byste měli klást největší důraz a co se rozhodně nevyplatí podcenit, to je podlaha. Z jakého důvodu? A jak vlastně vybrat tu pravou?

Středobod všeho dění

Ne náhodou se říká: vezměte to hezky od podlahy. Její výběr neberte na lehkou váhu už kvůli zdraví vašich potomků. Právě povalováním a posedáváním na podlahové krytině tráví totiž děti, obzvlášť ty malé, nejvíce času. Malují si, staví autodráhy, zařizují domečky pro panenky, zkrátka na ní dělají všechno podstatné. Dlouhou dobu zde měly své výsadní postavení koberce. Zasloužily se o něj především skvělými hřejivými vlastnostmi, kterými disponují. Hůře se ovšem udržují a pro alergiky představují doslova noční můru, proto je pomalu začínají vytěsňovat jiné materiály.

Pohodlí i praktičnost

Dřevo, laminát, vinyl, linoleum, marmoleum. S výjimkou dlažby snad neexistuje podlaha, která by se do pokojíčku nehodila. Obecně se doporučuje taková krytina, která je pohodlná při chůzi, extrémně odolná, aby vydržela mnohdy i nepříliš šetrné zacházení a žádná „pohroma“ na ní nezanechala stopy. Zároveň by měla být dostatečně měkká, aby ztlumila i případný pád. Snadná by měla být také na údržbu, v dětském pokojíčku totiž není nouze o drobné nehody – hned se na ni rozlije pití, hned se ušpiní od čokolády nebo se v zápalu kreativity pokreslí pastelkami. Zkrátka tady dostává zabrat.
 



Odolnost a funkčnost

Vedle nešlápnete s vinylovou podlahou, která poskytuje skvělý tepelný komfort. Vaši potomci tak po ní mohou bez obav pobíhat klidně i bosky. Dobrou volbou budou také přírodní materiály jako je například marmoleum. Opatrní však buďte v případě dřevěné podlahy. Ačkoli dobře vypadá a je příjemná na dotek, půjde na ní vidět každá rýha.

Sladěnost

S podlahovou krytinou nezapomeňte sladit také dětský nábytek. Obecně platí, že odstín nábytku a podlahy by se měl mírně lišit, aby celý prostor nepůsobil nudně a monotónně. Pokojíčku ponechejte vzdušnost a zbytečně ho nezaplácejte robustními skříněmi, skříňkami a komodami. Volte spíš odlehčené konstrukce a otevřené police. Děti tak budou spokojené, jelikož jim zbude víc místa na nejrůznější dovádění.