Doplňky dělají obývací pokoj

Můžete vybrat sebehezčí nábytek, koupit novou sedací soupravu a moderní televizi na stěnu, ale pokud necháte pokoj holý bez doplňků, bude působit smutně a neobydleně. Teprve doplňky mu dodají šťávu a prozradí váš vkus. Co by ve vašem obývacím pokoji nemělo chybět?

V obývacím pokoji trávíte nejvíce času a setkáváte se tam se zbytkem rodiny, proto by vás měl vždycky naladit na tu správnou notu. Musí být útulný, příjemný na pohled, a pokud možno, tak aspoň trochu sladěný do jednoho stylu. Najímat si profesionálního bytového designéra však nemusíte, hezký obývací pokoj si zvládnete zařídit i sami. Stačí si prohlédnout pár fotek nebo se rovnou podívat do obchodu, jistě vám tam něco padne do oka.
 Zkuste se držet jednoho stylu

Do oka vám toho pravděpodobně padne spoustu. Snažte se ale o to, aby doplňky aspoň trochu ladily – buď barevně, nebo stylem. V současné době si lidé oblíbili zejména styly skandinávský, retro a rustikální.

Ten rustikální se snaží napodobovat venkov, využívá především dřevo. Jeho velkou výhodou je, že nikdy nezestárne, protože už svým způsobem starý je. Chcete-li si zařídit obývací pokoj v tomto stylu, pořiďte si křeslo – třeba houpací nebo klasického ušáka, proutěné košíky, za okno postavte bylinky. Z barev by měly hrát prim zelená, hnědá či šedivá.

Naopak spíše městský je retro styl čerpající z 50. – 70. let minulého století. Můžete ho vytvořit pomocí tapet na stěnách, květinových vzorů, dobových plakátů a obrazů, plechových květináčů. Z materiálů se uplatňují zejména plast, vinyl, chrom a metalický povrch, barvám vládnou žlutá, modrá a oranžová. Dávejte ovšem pozor, hranice mezi retro stylem a kýčem je velmi tenká.

A nakonec úplně největší hit. Skandinávský styl určitě znáte i vy. Je minimalistický, jednoduchý, odlehčený. Kombinuje dřevo, kov i sklo a zaměřuje se na světlé barvy. Ty totiž odráží přirozené denní světlo a celá místnost je díky nim světlejší. Obchody s nábytkem i doplňky jsou teď navíc plné výrobků, které skandinávskému stylu odpovídají. Skandinávský styl tedy můžete uplatnit již při výběru sedací soupravy či obývací stěny.
 Tohle by ve vašem obývacím pokoji nemělo chybět

Jsou dva typy lidí. Jedni si na doplňky potrpí a musí mít zaplněnou každou poličku. Druzí upřednostňují menší množství věcí. Do jaké skupiny se řadíte vy? Pokud do té první, jistě máte sami desítky nápadů, co byste chtěli v obývacím pokoji mít. Keramické sošky, vázy se sušenými květinami nebo třeba starožitné hodiny. Tady je menší přehled několika věcí, které by neměly chybět v žádném obývacím pokoji.

Polštářky. Zaprvé hezky vypadají, zadruhé zútulní sedací soupravu. Vyberte nějaké pěkné vzorované, případně kupte obyčejné polštářky a opatřete je hezkým pratelným potahem, což je i praktičtější varianta. Potahy se navíc dají snadno měnit, kdybyste se za pár let rozhodli ladit obývák do jiné barvy.

Fotografie. Rodinné fotografie do obýváku prostě patří. Je jedno, zda budete mít pár rámečků na poličce, nebo jimi zaplníte celou zeď, avšak rozhodně na ně nezapomeňte. Dodáte místnosti trochu osobitosti.

Květiny. Přidají místnosti kyslík a přírodu. Obývací pokoj je tím pravým místem pro velkou palmu, ale můžete být skromnější a postavit si jen pár květin na parapet či na skříňku. Hlavně nezapomeňte na zajímavé květináče. Vyberte nějaké hezky barevné, nebo zvolte netradiční tvar.