Jaký mají barvy v interiéru vliv na vaši náladu

Barvy v interiéru jsou přímým odrazem osobnosti majitele. Kromě toho, že vám něco prozradí o daném člověku, mají ale také velký vliv na kohokoliv, kdo v místnosti delší dobu pobývá. A to nemluvíme pouze o barvách zdí, nýbrž rovněž o odstínech nábytku a doplňků. I ty hrají svou roli.

Barevné trendy přicházejí a odcházejí. Letos jsou například v kurzu jemně růžová, svěží zelená, modrošedá, jemně borůvková, světlounce hnědá, kamenná bílá nebo olivová. To ale neznamená, že byste si hned měli investovat do borůvkové sedací soupravy. Tyto barvy upřímně vypadají dobře spíš v katalozích, případně v dětských pokojích, kde se nemusíte bát ani odvážnějších kombinací. Ne však v obývacím pokoji nebo ložnici, tam buďte umírněnější a držte se prostě toho, co se vám líbí.Co znamenají jednotlivé barvy a jak působí?

Držte se spíš světlejších odstínů. Tmavé barvy sice vytváří dojem důvěry, ale místnost opticky zmenšují. Budete-li pokoj malovat barevně, dobrým trikem je nechat bílý strop, vypadá pak vyšší. Ale teď už k jednotlivým barvám.

Červená zvyšuje energetickou úroveň místnosti. Pořídíte-li si například červenou sedací soupravu, můžete si být jistí, že rozproudí konverzaci. Do ložnice je ale spíš nevhodná, příliš zvyšuje krevní tlak a srdeční frekvenci.

Žlutá zachycuje radost a štěstí. Nebojte se jí v kuchyni, jídelně nebo koupelně, nicméně raději se jí vyhněte v dětském pokoji. Děti prý ve žlutých místnostech více brečí, pokud to s barvou přeženete, bude budit pocity frustrace a hněvu.

Modrá je uklidňující, a proto se doporučuje zejména do koupelny či ložnice. Vhodná je i v obývacím pokoji, ten má přece také sloužit k relaxaci. Pozor ovšem dejte na tmavé místnosti, tam by modré odstíny mohly působit depresivně.

Zelená je pastvou pro oči, ale bývá složité ji zkombinovat s jinými barvami. Odborníci se ovšem shodují, že se hodí úplně do všech místností.

Fialová je ve svých tmavších odstínech chápána jako barva luxusu. Ve světlé fialkové nebo levandulové je naopak velmi uklidňující, často se s ní setkáte v ložnici. Příkladem toho je postel ZOOM vyvedená v kombinaci šedé a fialové.

54304_postel-90-zoom-zm12-a-meblar-94-75-204

>>> Postel ZOOM <<<

Oranžová vás doslova nabije energií, vyvolává vzrušení, ale také hlad. Nedoporučuje se ovšem do ložnice nebo obývacího pokoje.

A ještě jedna rada na závěr: V každém případě omezte počet barev v interiéru maximálně na tři nebo čtyři. Mnoho barev budí dojem nepořádku. Držte se neutrálních odstínů doplněných výraznými barvami.