Jaké světlo vybrat do kuchyně?

V kuchyni potřebujete více, než kde jinde, dobře vidět na to, co děláte. Jinak si snadno s trochou nepozornosti ublížíte. Jaká světla vybrat, abyste viděli všechno důležité? 

Posviťte si na život

Kuchyň je místem, kde vznikají rodinné příběhy. Vaří se tu, často i jí, setkávají se tu přátelé i rodina. To vyžaduje jasné a kvalitní osvětlení, abyste se sobě mohli věnovat i po setmění. Osvětlení v kuchyni doplňuje celou její atmosféru a dokresluje pohodlí domova. Jedno světlo v kuchyni ale nestačí. Podle čeho se správně rozhodnout, kam a jaké světlo umístit? 

>>>LED Lampa LENA II<<<

Na výšce záleží

Až budete rekonstruovat kuchyni nebo projektovat novou, rozmístění světel promýšlejte zejména podle toho, jak vysoké jsou v místnosti stropy. Na to se doposud bohužel zapomínalo a v drtivé většině českých kuchyní jsou nevhodná osvětlení, vzhledem k výšce stropu. Máte-li stropy vysoko, nebojte se zvolit prostornější lustry, které dosvítí daleko a zároveň vám neťukají do hlavy. Pro kuchyně s nižšími stropy volte přisazená svítidla s rozptýleným světlem.

>>>Jídelna FINEZJA 1 Maridex<<<

Jen jedno nestačí

V kuchyni by ale rozhodně nemělo být jen jedno osvětlení. Při práci u kuchyňské linky byste si totiž stínili a mohli si i vážně ublížit. Ideálně umístěte bodová světla nebo LED pásek pod horní skříňky kuchyňské linky, abyste měli detailní osvětlení na pracovní desku. Měla by svítit přímo na ruce. Pokud máte v kuchyni i jídelní stůl, skvěle se hodí osvětlení přímo nad něj. Doplní rodinnou nebo romantickou atmosféru, až vše připravíte a společně usednete ke stolu. 

>>>Jídelna DIANA 1 Mlot<<<

Barevná škála světel

I pokud netrávíte v kuchyni příliš mnoho času, vsaďte na měkké žluté světlo nebo rozptýlené bílé. Raději neexperimentujte s jinými barevnými spektry, aby se vaše kuchyň neproměnila spíše v bar. Bílá barva navíc podporuje chuť k práci. Intenzita osvětlení by se měla řídit velikostí prostoru – do 20 m2 postačí žárovky 20 W, pro větší místnosti pak hledejte silnější centrální osvětlení. 


Tip pro vás:
Nainstalujte si vypínače pro každé osvětlení zvlášť, abyste mohli intenzitu světla lépe korigovat a přizpůsobovat momentální situaci.