5 tipů, jak zútulnit jídelnu

Jídelna nebo jídelní kout je místem, kde byste se měli cítit dobře a příjemně. Místem, kde můžete nerušeně vychutnávat oblíbené jídlo a společnost svých nejbližších. Poradíme pár tipů, jak si jídelnu udělat co nejútulnější.
 

1. Důležitá volba: Hranatý nebo kulatý?

Základem každého jídelního prostoru je bezesporu stůl. Jak vybrat ten pravý, aby ladil se zbytkem interiéru a nenarušoval dojem pohodového domova? Paradoxně právě jídelní stůl lidé nejčastěji vybírají špatně. Do malých prostor se hodí hranatý, ideálně rozkládací, aby se v případě potřeby dal přirazit ke zdi nebo spojit s dalším. Do větších místností si můžete dovolit kulatý nebo oválný. Pokud zvolíte kulatý stůl do menší jídelny, budete muset počítat s vyčleněním většího prostoru pro židle, aby se všem pohodlně sedělo, než kdybyste vybrali hranatý stůl.

Tip pro vás: Jídelní lavice ušetří místo v malých prostorech, kam by se tolik židlí nevešlo

 

>>>Rohová lavice TARO Metpol<<<

 

 

2. Slaďte se

A jak vše doladit a zútulnit? Stůl je spolu se židlemi a osvětlením dominantou jídelny. Tyto tři prvky by tedy měly ladit perfektně k sobě a nebo by měl vyčnívat jen jeden designový prvek, třeba výrazné osvětlení visící ze stropu. Zkuste nábytek sladit třeba prostíráním, potahy a ubrusem ve stejné barvě jako závěsy na okně nebo malým, vkusným kobercem pod stolem. Pokoj bude hned působit rodinnější atmosférou.

 

3. Detaily rodinné pohody

Nezbytností jídelny jsou svíčky a svícny, které dovedou navodit romantickou atmosféru, ozvláštní každou společnou večeři a vytvoří teplo společného stolování. Abyste je měli kam uložit, neměla by v jídelně chybět vitrína nebo police, kterou můžete využít i na další věci. Vitrínu oceníte také pro uschování příborů a svátečních talířů, polici můžete doladit jemnou květinou, která oživí prostor a vnese do něj závan přírody.

 

 

4. Barvy pro lepší chutnání

Důležitým prvkem jídelního prostoru jsou samozřejmě také barvy, do kterých je místnost laděná. Chuť k jídlu, atmosféru pohody a přátelství a vřelé vztahy podporují barvy v teplých tónech, tedy červená, žlutá nebo oranžová. Pouze s červenou nakládejte opatrně a střídmě, aby nevzbuzovala spíše agresivní pocity. Zejména u této barvy platí, že méně je někdy více. Zvolte třeba jen červené potahy nebo kobereček.

Tip pro vás: Zbarvení stěny může někdy vrhat odstín na jídlo. Proto byste do jídelny rozhodně neměli volit zelenou nebo modrou barvu na zdi, aby vás nepřešla chuť k jídlu.


>>>Jídelní stůl ZEUS Metpol<<<

 

5. Kreativní rodina

Nakonec byste jídelně měli vtisknout ráz osobitosti, vaši duši. Zkuste třeba jednu stěnu polepit rodinnými fotografiemi. Nebo si je vystavte za sklo do regálu, vedle hrníčků po babičce. Vyrobte vlastní potahy na židle nebo polepte na zeď samolepky, které vás vystihují. Fantazii se meze nekladou a budete se pak cítit mnohem pohodlněji u společné večeře.