7 tipů, jak vybrat vybavení do dětského pokoje

Dětský pokoj by měl splňovat celou řadu nároků, aby se v něm dítě cítilo příjemně. Základem je správný výběr nábytku, který bude nejen estetický, ale také praktický a funkční. Přečtěte si, co všechno zohlednit při výběru vybavení do dětského pokoje.

1. Vybavení dětského pokoje podle věku 

Je jasné, že v každém věku bude mít dítko jiné potřeby a vybavení dětského pokoje se bude postupně měnit. V pokoji pro miminko si bohatě vystačíte s postýlkou a komodou. Batolata a předškoláci už budou potřebovat více prostoru na hraní a objevování a k tomu také více úložného prostoru na hračky a oblečení. Pro školáky pak bude důležité dokoupit kvalitní psací stůl s pohodlnou židlí. Chytrým řešením, pokud nechcete co pár let nábytek obměňovat, je rostoucí psací stůl s židlí, jejichž výšku můžete podle potřeby upravovat.

2. Vhodný materiál

Mezi nejčastěji používané a nejvhodnější materiály do dětského pokoje patří masivní dřevo a laminovaná dřevotříska. 

Masivní dřevo se považuje za nejkvalitnější materiál, což se odráží i v ceně, která je vyšší než u nábytku z lamina. Vyžaduje také správnou péči, jinak může začít praskat a kroutit se.

Nábytek z lamina nabízí ideální poměr cena/výkon. Na rozdíl od dřeva mu nevadí vyšší teploty, voda a velmi snadno se udržuje, což se zejména v dětském pokoji hodí. Důležitá je však dostatečná tloušťka materiálu – čím větší, tím je nábytek kvalitnější a odolnější. Delší životnost nábytku zajistí také úprava hran materiálem ABS.

Obzvlášť do pokojů pro menší děti je pak zásadní zdravotní nezávadnost a bezpečnost nábytku – zaoblené hrany, bez skleněných součástek a netoxické povrchové ošetření materiálu.

3. Kvalitní postel s matrací

Kvalitní spánek je nezbytný pro vývoj dítěte v každém věku, a tak výběr postele s matrací nepodceňujte. Pokud pokojík obývají dva sourozenci a zároveň v něm není moc místa nazbyt, je patrová postel ideálním řešením. Zajímavé jsou také chytré postele, které jsou propojeny s úložným a pracovní prostorem. 

Vše o tom, jak vybrat kvalitní dětskou postel, si můžete přečíst v článku na našem blogu.

Náš tip: Patrová postel OLAF Dolmar

 

4. Dostatečné osvětlení

Svítidla jsou při zařizování pokojů často opomíjená, přitom patří mezi nejdůležitější vybavení dětského pokoje. Kromě hlavního zdroje osvětlení, stropního svítidla nebo lustru, nezapomeňte na lampičku na psací stůl, k posteli na čtení... zkrátka, tolik svítidel, kolik bude potřeba, aby byl pokoj hezky světlý. Pokud se vaše dítě bojí tmy, můžete mu na noc pořídit roztomilou lampičku ve tvaru oblíbeného zvířátka nebo pohádkové postavičky.

5. Úložné prostory

Ač se to možná nezdá, děti mají v pokoji docela dost věcí – hraček, oblečení, školních pomůcek... A to vše je potřeba někam uložit, aby se věci nikde nepovalovaly, nezavazely a dětský pokoj působil hezky uspořádaně. Podle velikosti pokoje můžete zvolit větší skříně či komody na oblečení, využít stěny pokoje na poličky či závěsné skříňky a pořídit koše na uložení hraček. Využít můžete například i prostor pod postelí – některé postele dokonce disponují praktickými zásuvkami.

Náš tip: Postel 120 PIXEL P15 Meblar

6. Prostor na hraní

I v tom nejmenším pokojíku by měl být vyhrazený prostor pro hraní a zábavu. Užitečným doplňkem do dětského pokoje je koberec na hraní. Díky němu děti nebudou muset při hraní sedět na studené podlaze. Hezký koberec také dodá dětskému pokoji veselost a útulnost.

7. Hotové sestavy do dětského pokoje

Výhodou již hotových sestav do dětského pokoje je, že nemusíte kupovat jednotlivé kusy nábytku zvlášť a řešit, zda se k sobě budou hodit. Ve většině případů vás také vyjde pořízení celé sestavy výhodněji. Možná ale máte vlastní specifickou představu o vybavení do dětského pokoje, atypický či opravdu malý pokoj nebo už máte nějaký starší nábytek – v takovém případě vám sestavy nábytku samozřejmě nemusí vyhovovat. Dobře si také předem vše přeměřte, abyste měli jistotu, že se vám do pokoje nábytek bez problémů vleze.

Náš tip: Dětský pokoj STEP 3 Meblar

 

Vyberte si vybavení do dětského pokoje na našem e-shopu. Najdete u nás jak kusový nábytek, tak celé sestavy do dětských pokojů.

Přejít do e-shopu