Jak vybrat obývací stěnu?

Nedílnou součástí všech obývacích pokojů je obývací stěna. Potřebujeme ji, abychom měli kam dát televizi, postavit květiny nebo uložit památeční předměty, aby byly pořád na očích. Už to dávno není jen těžký nábytek sahající až pod strop. 

Kam s ní?

Stále platí staré dobré pravidlo – dvakrát měř a jednou řež. Nejprve si rozmyslete, jestli chcete obývací stěnu na krátkou nebo delší stěnu pokoje (pokud nemáte pokoj tvaru čtverce). Na kratší straně vám ušetří spoustu místa a hodně se toho kolem stěny ještě vejde, například křeslo nebo taburet. Počítejte s tím, že byste měli nechat alespoň metr prostoru z každé strany, aby se dalo pohodlně procházet a manipulovat se zásuvkami. Ideálním řešením jsou sestavy obývacích stěn, které mají volně umístitelné díly. Ty si snadno přizpůsobíte podle vašich prostorových možností.

 

Zvolte vlastní styl

I když by obývací stěna měla ladit se zbytkem nábytku v pokoji, je pořád dominantou místnosti a může určovat ráz celého vybavení. Před samotným nákupem si tedy nejprve ujasněte, zda volíte spíše moderní, luxusní, retro nebo třeba skandinávský (minimalistický) styl. Obecně je dobré přizpůsobit styl sedačce, konferenčnímu stolku i policím. Čím více vzdušněji a lehce bude samotná stěn působit, tím příjemněji se budete v pokoji cítit.

Barva vs materiál

Kromě stylu je důležité zvolit také odpovídající barvu, která vhodně zapadne do zbytku interiéru. Mějte na paměti, že na obývací stěnu se poočku díváte stejně často a stejně dlouho, jako na televizi. Volte tedy barvy tlumené, příjemné, neagresivní. Řiďte se pravidlem, že ke světlé podlaze patří tmavší nábytek a naopak. Pozor také – tmavší nábytek opticky zmenšuje prostor. Nejpraktičtější barvou je bílá, na ní není hned vidět každé smítko prachu a ušetří vám to spoustu uklízení. S volbou barvy také nedílně souvisí volba materiálu. Jelikož v obýváku nemusíte čelit vlhkosti, máte poměrně velký výběr. Masiv krásně voní a vydrží dlouho, stejně tak kvalitní a o poznání levnější je dýha. Nejlevnějším materiálem je dřevotříska, ta ale nemá příliš dlouhou životnost.

 

Tipy na co si dát pozor

Při výběru obývací stěny zohledněte také to, kam svítí slunce. Pokud bude svítit přímo na stěnu, mohlo by poměrně rychle vyšisovat tmavé barvy nábytku. Pokud chcete být originální nebo utrží stěna nepěkný šrám, můžete na některé části obývací stěny použít samolepící tapetu či dekorační samolepky. Vaše stěna tak bude vypadat stále jako nová.

Obývací pokoje