Jak vybrat matraci

Matrace je zárukou kvalitního spánku. Aneb jak si kdo ustele, tak si i lehne. Pokud trpíte bolestmi zad, ztuhlostí páteře nebo migrénami, může vám ulevit důkladný výběr matrace. Víte, že byste každých 6 let měli matraci správně vyměnit nebo pečlivě vyčistit? Přečtěte si, jak vybrat tu pravou, abyste nebyli jako Princezna na hrášku. 

Není pěna jako pěna

Každá matrace, i ta pružinová, se skládá z vrstvy pěny, která hraje zásadní roli. Může jít o molitan, studenou pěnu, línou (paměťovou) pěnu nebo třeba latexovou pěnu. Trendem poslední doby je právě pěna paměťová. Jde o materiál, který povoluje pod vlivem tepla a když tlak ustoupí, zvolna se vrací do původní pozice. Studená pěna má zase vysokou pevnost a tvarovou stálost. Méně populární jsou naopak pružinové matrace, přestože jejich velkým kladem je vysoká prodyšnost, která omezuje výskyt roztočů a plísní. Pokud chcete udělat maximum pro svou páteř, vybírejte takovou matraci, která se prohne pouze tam, kde na ni zatlačíte, ale neprohne se celá. 

 

>>> Pěnová matrace 80 TOPPER <<<

 
Jak tuhá by měla matrace být? 

Obecně platí pravidlo, že lidé s vyšší hmotností by si měli vybírat matrace více tvrdé, bez ohledu na to, na co byli zvyklí doposud. Lidé s nižší hmotností si naopak mohou dovolit i měkké matrace, aniž by to nějak výrazně ovlivnilo jejich páteř. Matrace se dělí podle tuhosti do 5 různých kategorií, přičemž 1 je nejměkčí a 5 nejtvrdší. 
Vybírejte podle zón

Protože každou část matrace zatěžujeme během noci jinou vahou, vyrábějí se matrace rozlišené do 3 - 7 zón, podle zatížení, jaké je v jednotlivých částech předpokládáno. Největší zatížení je vždy ve středu, v bederní oblasti. Vysoce kvalitní matrace obsahují všech 7 zón a odpovídají anatomicky přesně lidskému tělu. 

 

 

>>> Multipocket matrace 90 ALABAMA <<<

 

Důležitá je také velikost

Správně by matrace měla být až o 30 cm delší, než je vaše výška. Což se ale například při výběru matrace pro manželské postele dodržuje jen těžko. Její tloušťka by měla být alespoň 18 cm, nižší matrace se rychleji opotřebovávají a neposkytují tělu patřičnou oporu. Během spánku se na posteli obrátíme až 60x, proto je kvalitní opora zásadní. 

A co děti?

Trochu jiný je výběr v případě dětské matrace. Páteř dítěte se vyvíjí a pro správný růst potřebuje maximální kvalitu spánku, který bývá navíc delší než u dospělých. Odborníci se shodují, že čím tvrdší matrace, tím zdravější růst. Pro děti ve vývinu je nejlepší matrace ze studené pěny. Od tří let už by dítě mělo mít vlastní velkou dětskou postel, nejlépe 90 x 200 cm. Nebojte se investovat, jde o investici do zdraví vašeho dítěte až na dalších deset let. 

 

>>> Dětská postel GONZALO <<<