7 chyb, které často děláme při zařizování bytu

Zařizujete nové bydlení? Chcete-li, aby to proběhlo hladce, dejte si pozor, ať neuděláte některou ze základních chyb, které se při zařizování interiéru dělají. Jaké konkrétní chyby to jsou, se dozvíte v dnešním článku.

1) Stavění veškerého nábytku ke zdi
Umístíte-li veškerý nábytek podél stěn, bude pokoj působit přeplněně a opticky se zmenší. Uprostřed místnosti navíc vznikne prázdný prostor, který nebude mít žádné využití. U zdí by se měly nechávat pouze nábytkové stěny a velké skříně. Ostatní nábytek můžete klidně přesunout do prostoru. Ale nepřežeňte to, nábytek vám nesmí bránit v pohybu. Výjimkou je hodně malý byt, v takovém případě by měl zůstat střed místnosti volný.

2) Špatné sladění barev
Nesnažte se v interiéru sladit barvy za každou cenu, nepůsobí to dobře. Vymalujete-li byt béžovou barvou a vybavíte ho bukovým nábytkem, bude působit velmi fádně a nudně. Naopak zvolíte-li pouze výraznou barvu, bude působit křiklavě a nevkusně. Nejvhodnější je v místnosti zvolit tři barvy, jednu z nich s trvalým charakterem.



3) Nedostatek osvětlení
Pouhé stropní svítidlo v jedné místnosti je málo. V každém větším pokoji by měly být alespoň dva až tři samostatné zdroje světla. Kromě toho byste měli osvětlení vybírat podle toho, k čemu bude místnost sloužit. Jedná-li se o pracovnu, pak zvolte bílé světlo, které podporuje soustředění. Naopak pro odpočinek je vhodnější tlumenější žluté světlo. Skvělým zpestřením interiéru může být stropní LED lampa.

44116_led-lampa-domino-furnika

LED lampa DOMINO Furnika >>>

4) Kupování nábytku bez změření
Myslíte si, že si dokážete představit, jak hodně místa bude nábytek zabírat ve vašem bytě? Mnoho lidí si vyhlídne určitý kus nábytku a myslí si, jak skvěle bude pasovat do jejich interiéru, opak je však pravdou. Je tedy důležité vše pořádně vyměřit a až pak se rozhodnout.

5) Chaos a nepořádek
Při zařizování bytu byste měli myslet i na to, aby se zbytečně nevytvářel nepořádek. Tomu se dá v určité míře předejít tím, že zakoupíte stylové úložné prostory, jako třeba dekorativní koše nebo krabice. Do nich můžete schovat všechny věci, které moc často nevyužíváte, ale nechcete je vyhodit. To souvisí i s tím, že byste se neměli bát vyhodit věci, které již nebudete potřebovat, aby zbytečně nezabíraly místo.

6) Nevěnování pozornosti podlaze
Ač se vám to možná nezdá, podlaha je v interiéru velmi důležitým prvkem. Stanovuje totiž charakter celého prostoru. Při zařizování bytu na ni tedy rozhodně nezapomeňte. Kromě toho si její výběr pořádně rozmyslete, pořizovací částka je totiž celkem vysoká, a navíc se složitě vyměňuje.

chairs-2181947_640

7) Nejednotnost interiéru
Možná chcete mít obývací pokoj v orientálním stylu, ložnici ve skandinávském stylu a k tomu francouzskou kuchyni. To však není dobrý nápad, byt by měl působit jako celek a jednotlivé místnosti by se měly vzájemně doplňovat. Rozhodně byste tedy neměli mísit dohromady různé styly.

TIP: Nejste-li si jisti zařizováním vašeho interiéru, pak můžete zvolit jednodušší cestu a zakoupit si již hotovou sestavu. Celé sestavy se prodávají do obývacích pokojů, ložnic, pracoven, předsíní i jídelen.