3 otázky, které byste si měli položit při nákupu roštu

Spánkem trávíme zhruba třetinu života, a ačkoliv kvalitu spánku ovlivňuje mnoho různých okolností od hluku, až třeba po výběr matrace, jedním z důležitých a často opomíjených prvků je postelový rošt. Rošt je potřebný pro optimální funkčnost a vzdušnost matrace a zároveň prodlužuje její životnost. Jak si však vybrat ten pravý? To se dozvíte v dnešním článku.

Laťkový, lamelový nebo segmentový?

V zásadě existují tři typy roštů. Lamelové, laťkové a segmentové.

Nejoblíbenější jsou lamelové rošty, které se liší šířkou lamel a jejich počtem. Lamely by měly pružit, a proto nemá význam kupovat rošty s malým počtem lamel. Nejčastěji se doporučuje minimálně 28 lamel. Výhodou tohoto typu roštů je především jejich výhodná cena a to, že tuhost roštu můžete přizpůsobit své matraci pomocí speciálních gumiček.

 
Na trhu najdete také laťkové rošty, které se vyznačují nižší cenou než rošty lamelové. Výhodou je právě jejich nižší cena a zároveň jejich skladnost - jdou jednoduše srolovat a přepravovat. Tento typ roštů je však vhodný jen pro některé, zejména pro latexové matrace, zároveň má většinou kratší životnost a menší pružnost než rošty lamelové.

Poslední variantou jsou segmentové rošty, jejichž lehací plochu tvoří segmenty, které se při zatížení stlačují směrem dolů. Snášejí tak dobře bodový tlak a nabízí skvělé ortopedické vlastnosti. Nevýhodou tohoto typu roštů je především vyšší pořizovací cena a poměrně malý výběr.

Polohovatelný, pevný nebo motorový?

Rošty seženete v polohovatelných, pevných nebo motorových variantách. Před zakoupením roštu je proto potřeba zvážit, zda využijete polohování roštu, díky čemuž si můžete zvednout hlavu nebo nohy. To uvítají zejména lidé, kteří v posteli čtou knihy nebo si v ní často dopřávají snídani. Stejně tak jsou polohovatelné rošty vhodné pro lidi, kteří mají pohybové problémy. Ještě pohodlnější jsou pro ně pak motorové rošty, které se dají nastavovat pomocí dálkového ovládání.

56995_lamelovy-rost-180-wojtex-duo-wojtex-180-200_1

>>> Pevný lamelový rošt 180 WOJTEX DUO Wojtex 180/200 <<<

V jakých rozměrech?

Rošty se vyrábějí v takových rozměrech, aby pasovaly do standardních velikostí postelí. Většinou jsou rošty o cca 3 cm kratší a 1 cm užší, než je rozměr postele, takže rošt pro matraci 90x200 cm má rozměry 89x197 cm. Pokud by totiž byl větší, nepasoval by do postele. V případě nestandardních rozměrů postele se nemusíte bát, že byste rošt nesehnali, jelikož některé firmy nabízejí výrobu roštů v nestandardních rozměrech. Zároveň s výběrem správných rozměrů nezapomínejte na maximální nosnost, která se většinou pohybuje od 80 do 130 kg. Na trhu však najdete i rošty, které snesou větší zátěž.