Jak zařídit dětský pokoj?

Hlavní je uchopit to za správný konec. Jde o království, které se liší od ostatních místností, bez ohledu na to, jak je pokoj velký. Potřebujete do něj namáčknout prostor pro odpočinek, pro hraní i školu. Poradíme, jak vše skloubit a co v pokoji nesmí chybět.


Zázemí pro klidný spánek

Do tří let věku je dětský pokoj vždy odrazem představ rodičů. Od tří let už byste měli přihlížet také k tomu, co dítě preferuje, co jej baví a co by si popřípadě přálo. Třeba ať vám nakreslí, jak si pokojíček představuje. Postel je jedním ze stěžejních kousků. Dítěti by se v ní mělo pohodlně a dobře spát s ohledem na jeho vývin a páteř, zejména od desátého roku věku. Matraci vybírejte důkladně, raději ne příliš vysokou, která omezuje pohyb ve spánku. Ideální jsou přírodní materiály, které bývají hypoalergenní a déle vydrží.

>>> Dětská postel Smile Idzczak <<<

Úložné prostory

Ať už vybíráte skříň pro školáka nebo poličky pro předškoláka, mějte vždy na paměti, že dítě by mělo na police dosáhnout, aby si mohlo uklízet hračky a libovolně si vybírat věci. Získává tak pocit samostatnosti. Umisťujte je tedy do takové výšky, aby k nim mělo dítě přístup. Ujistěte se, že vše dobře drží a nemůže být dítěti nebezpečné.

Barvy

Přehlíženým a nejdůležitějším prvkem jsou barvy. Myslete na to, že pokud má pokoj sloužit dlouhodoběji a nechcete jej obměňovat každým rokem, měly by být barvy tlumené a neutrální. Držte se pravidla, že čím menší pokoj, tím světlejší barvy. Klidně zvolte nábytek v barvách spíše "dospěláckých" a obměňujte pouze dekorace. Děti už si pokoj zkrášlí po svém. 

>>> Dětský pokoj, postel 90 TENUS <<<

 
Na co nezapomenout

Myslete především na to, že zařizujete bydlení pro DÍTĚ. Potřebuje se v něm cítit bezpečně a potřebuje, aby bylo funkční a připravené pro každou hru. Materiály by tedy měly být co nejodolnější a zdravotně nezávadné. Koberec je příjemný pro celodenní sezení na zemi, ale nevydrží dlouho krásný. Pokud vybavujete pokoj školákovi, zaměřte pozornost také na kvalitní židli se stolem. Bude na ní sedět spoustu hodin při učení a psaní úkolů, tak by jeho páteř měla dostat tu nejlepší oporu. Stůl se židlí umístěte co nejblíže k oknu, otevřené okno s čerstvým vzduchem pomůže lepšímu soustředění a dítě si nebude tolik namáhat oči.


Sourozenci

V případě, že pokoj obývá více než jedno dítě, myslete i na to, aby se v něm cítily komfortně všechny děti. Postele by měly poskytovat soukromí. Nebojte se poohlédnout po hravých závěsech a vyvýšených postelích, které nabízejí svůj vlastní soukromý svět. A pokud se sourozenci rádi špičkují a pošťuchují, klidně rozmístěte postele na protilehlé strany pokoje. Dříve nebo později to malí výtržníci ocení. 

>>> Dětská sestava na míru <<<

 
Osvětlení

Dětské lampičky a světélka mívají obvykle nižší intenzitu svítivosti, a tak pro práci u stolu volte raději neutrální dospělácké osvětlení. Vždy by ale mělo být kreativní dětské světýlko u postele, aby pomáhalo dítěti překonat strach ze tmy. Žaluzie vybírejte takové, aby příliš neclonily, ale aby poskytovaly zároveň dostatek soukromí.


Tajný tip

Děti milují schovávačky a také prostor pro vystavení svých výtvorů, děl a úspěchů. Děti potřebují cítit hrdost na to, co dokázaly a jenom pochvala jim nestačí. Rády se na své úspěchy zpětně ohlížejí a utvrzují se v tom, že se jim to povedlo. Poskytněte jim prostor, kde si mohou tyto drobné denní radosti denně vystavovat, poličku nebo nástěnku. Budou se ve svém pokoji cítit o mnoho příjemněji.