Jak kombinovat barvy v interiéru? Máme pro vás několik tipů!

Než se rozhodnete pro změnu interiéru, je důležité se nad barevným uspořádáním pořádně zamyslet. Barvy, kterými se obklopujeme, mají totiž vliv na naše emoce, můžeme s nimi vyjadřovat svůj osobitý styl nebo následovat aktuální trendy. Správně vybranou barvou vyřešíte také optické nedostatky daného prostoru. Podíváme se s vámi na několik ověřených barevných kombinací vhodných pro zútulnění interiéru.

6 základních rad pro výběr barev v interiéru:

Daný prostor si nejdříve dobře prohlédněte za denního světla, poté se zamyslete nad několika dalšími kritérii:

  1. Velikost místnosti: tmavé barvy opticky zmenšují prostory, naopak světlé barvy prostor zvětší a provzdušní.
  2. Umístění oken a jejich velikost: mají vliv na světlo v místnosti během dne.
  3. Orientace prostoru: sever, jih, východ, západ – zatímco barevné tóny (červená, hnědá, oranžová) vyvolají pocit tepla, studené odstíny (modrá, zelená, šedá) mohou slunečný jižní byt pocitově ochladit.
  4. Propojte jednotlivé místnosti v celek: ať už vybavujete celé své bydlení nebo jen jeho část, snažte o návaznost jednotlivých místností.
  5. Působení barev na člověka: zákony, které však můžete porušit výběrem správného odstínu.
  6. Bytové doplňky: originální a důmyslné doplňky pozvednou každý interiér. Ne nadarmo se říká, že ďábel tkví v detailu!

Podívejte se s námi na několik ověřených barevných kombinací pro útulný interiér.Zemité odstíny pro harmonii

Nadčasový styl představují tóny hnědé, šedé nebo bílé, pomáhají zklidnit mysl a nastavit rovnováhu. Zajímavými doplňky takového interiéru mohou být - dřevo, měď, mosaz, zlacení, kovy nebo doplňky s přírodními motivy jako jsou stromy, listy, kameny.

Ložnice Bari s jemnými doplňky v odstínech šedé a hnědé:

45964_loznice-bari-idzczak_1

Takto vypadá obdobná barevná kombinace pro obývací pokoj Berg v podobě bílého nábytku doplněného tón v tónu do odstínů hnědé a šedé. 

48607_obyvaci-pokoj-berg-jurek_1

 

Designové a barevné doplňky sjednotí celkový vzhled

Líbí se vám zemité odstíny, ale přemýšlíte, jak takový interiér více oživit? Přidejte kontrastní barvu, která celý interiér ihned promění. Takové barevné doplňky můžete snadno vyměnit a následovat tak aktuální trend, roční období nebo svou náladu.

Nábytek Oviedo pro obývací pokoj působí v kombinaci tyrkysových doplňků svěže a moderně. V tomto případě můžete tyrkysovou zaměnit za jakoukoliv jinou barvu - červenou, žlutou, fialovou, oranžovou. Interiér bude vždy působivý. 

44590_obyvaci-pokoj-5-oviedo-gib_1

 

Výrazné interiéry dodají energii

Pokud se rádi obklopujete výraznými tóny, neváhejte je použít pro své bydlení. Berte však v potaz činnost, kterou budete v daném prostoru vykonávat. Některé barvy se k sobě nehodí, jiné mohou být příliš divoké.

Například výrazná červená barva v ložnici může zapříčinit neklidné spaní. Vzhledem k tomu, že červená barva dodává energii a podporuje chuť nejen k jídlu, ale také do práce, můžete jí použít pro jídelnu, pracovnu nebo obývací pokoj - jako je tomu v případě obývacího nábytku Maximus

62074_obyvaci-stena-maximus-4-maridex_1

Další neotřelou kombinaci barev najdeme v náhledu do sektorové ložnice Link, jejíž světlé dřevo můžete naopak vyzdobit i ve dvou dalších výrazných barvách.

52615_postel-160-link-laski-164-88-213_1